هم‌محلی کوچک و زیبا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
اغلب کهکشان‌های مارپیچی بزرگ و فَرساز با داشتن خوشه‌هایی از ستارگان جوان، درخشان و آبی‌فام در بازوان مارپیچی زیبا و متقارنشان، چیزی برای فخر و شکوه کم ندارند.

ولی کهکشان‌های کوچکی مانند کهکشان نزدیک ان‌جی‌سی ۶۸۲۲ (یا کهکشان بارنارد) هم ستارگان تازه می‌سازند. ان‌جی‌سی ۶۸۲۲ با تنها ۱.۵ میلیون سال نوری فاصله، در آن سوی میدان‌های پرستاره‌ی صورت فلکی کمان (قوس) جای دارد و یکی از اعضای گروه محلی کهکشان‌هاست؛ گروهی که راه شیری خودمان هم عضوی از آنست.
این کهکشان کوتوله‌ی نامنظم که پیکره‌ای همانند ابر ماژلانی کوچک دارد، با پهنایی در حدود ۷۰۰۰ سال نوری، پر از خوشه‌های ستارگان آبی و جوان است.
ستارگان درخشان‌ترِ پیش‌زمینه‌ی این تصویر که در کهکشان راه شیری خودمانند، با تیزی‌های پراش خودنمایی می‌کنند.
پشت آنها، کهکشان بارنارد را می‌بینیم که پر از ستارگان آبی‌فام و جوان است و در این عکس که یک تصویر پیوندی رنگی ژرف (نوردهی بلند) است، می‌توان لکه‌های تابش صورتی هیدروژن برافروخته که نشانگر مناطق ستاره‌زایی‌ست را هم در جای جای آن دید.


--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 NGC 6822 - Barnard's Galaxy - Grand spiral galaxy - star cluster - spiral arm - constellation Sagittarius - Local Group - dwarf irregular galaxy - Small Magellanic Cloud - star - Milky Way - hydrogen

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه