عکس یادگاری در قطب جنوب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

این تصویر در روز ۴ دسامبر و از جایی گرفته شده که تنها سه چهارم مایل تا قطب جنوبِ جفرافیایی زمین فاصله داشت؛ در آنجا، خورشیدگرفتگیِ آن روز به شکل پاره‌ای (جزیی) دیده می‌شد و قرص ماه نو تنها می‌توانست تا ۹۰ درصد از چهره‌ی خورشید را بپوشاند.
اینجا کارکنان تلسکوپ "ساوت پول" (South Pole، در سمت چپ) و تلسکوپ بایسِپ (BICEP، در سمت راست) را می‌بینیم که برای تماشای این رویداد، روی بامِ آزمایشگاه "بخش تاریک" (Dark Sector) در ایستگاه آموندسن-اسکات رفته‌اند.
این تصویر زمان‌گریز از پیوند نماهایی درست شده که در بازه‌های چهار دقیقه‌ای گرفته شده بودند و روند خورشیدگرفتگی در آسمان سرد جنوبگان را از آغاز تا پایان نشان می‌دهند.
نمای مرکزی در زمانی نزدیک به بیشینه‌ی گرفتگی ثبت شده و کارکنان آزمایشگاه هم در همین نما به بالای بام رفته و دست‌هایشان را بالا گرفته‌اند. نام این کارکنان از چپ به راست: براندون آمات، آمان چوکشی، چنگ ژانگ، جیمز بیوینگتون و آلن فورستر.


--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

planet - Earth - South Pole - Sun - partial eclipse - New Moon - solar disk - South Pole Telescope - BICEP telescope - Amundsen-Scott station - Dark Sector Laboratory - timelapse - antarctic - Brandon Amat - Aman Chokshi - Cheng Zhang - James Bevington - Allen Forster


منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه