شهاب و شفق بر فراز ایسلند

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
پشت این کوه چه خبر است؟ راستش خیلی خبرها!
از خود کوه بیاغازیم که به نام کیس‌کیفتل یا کیش‌کیوفتش (Kirkjufell) خوانده می‌شود و کوهی‌ست بسیار کهنسال [از گونه‌ی جزایر یخچالی] در باختر ایسلند، نزدیک شهر گروندرفیورور (Grundarfjörður).
در برابر ساختار به شدت شیبدار آن یک آبدَره وجود دارد که در زمان گرفته شدن این عکس -نیمه‌ی دسامبر ۲۰۱۲- تازه داشت یخ می‌زد.
شفق‌های قطبی پس‌زمینه بسیار کم نورتر از آنند که رنگ‌های زیبایشان با چشم نامسلح دیده شود، ولی نوردهی ۲۵ ثانیه‌ای تصویر همه‌ی آنها را آشکار کرده.
ولی ویژگی مهم این تصویر رد روشن شهاب‌های بارش شهابی دوپیکری (جوزایی) را هم در خود دارد؛ شهاب‌هایی که اگر شفق قطبی درخشان‌تر بود آشکار نمی‌شدند.
در دوردست سمت چپ، نوار کهکشان راه شیری دیده می‌شود و ستارگانی که همسایگان ما در کهکشانند نیز در سرتاسر پس‌زمینه پراکنده شده‌اند.
 بارش شهابی دوپیکری این شب‌ها هم دوباره به اوج می‌رسد [دیشب بیشینه‌ی آن بود] و چه بسا چشم‌اندازهایی به یاد ماندنی برای دوستدارانِ آسمان پدید آورد.
[گفتنی‌ست ستیغ کیس‌کیفتل همیشه یکی از نمادین‌ترین چشم‌اندازهای ایسلند بوده، ولی پس از آن که در سال ۲۰۱۷، صحنه‌هایی از فصل ۶ سریال "بازی تاج و تخت" در کنار آن گرفته شد، آوازه‌ای دوچندان یافت.]
نمایی از سریال بازی تاج و تخت در کنار ستیغ کیس‌کیفتل

--------------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

volcano - Kirkjufell - Iceland - Grundarfjörður - fjord - aurora - Geminids meteor shower - Milky Way Galaxy - star - Perseids meteor shower


منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه