انقلاب زمستانی و خورشید

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
با آرزوی این که شب چله‌ی (یلدای) خوشی را سپری کرده باشید، از راه رسیدن انقلاب یا خوریستانِ زمستانیِ یکم دی‌ماه را هم به شما شادباش می‌گوییم، نخستین روز زمستان در نیمکره‌ی شمالی و نخستین روز تابستان در نیمکره‌ی جنوبی).
از دید نجومی، انقلاب‌ها و اعتدال‌های (خوریستان‌ها و هموگان‌های) فصلی نشانگر تغییر فصل بوده و به جایگاه خورشید در مسیر سالانه‌اش در صفحه‌ی برجگاهی آسمان زمین بستگی دارند.
دیروز خورشید در ساعت ۱۹:۲۹ به وقت ایران (۱۵:۵۹ به وقت جهانی) به جنوبی‌ترین میل خود در ۲۳.۵- درجه‌ی آسمان، و بُعدش در کره‌ی آسمانی به ۱۸ ساعت رسید.
این باعث می‌شد خورشید در صورت فلکی کمان (قوس)، در راستای نزدیک به مرکز کهکشان راه شیری جای بگیرد. در حقیقت، اگر می‌توانستید خورشیدِ دیروز را بر پس‌زمینه‌ی کم‌نور ستارگان و سحابی‌های آسمان ببینید (کاری که بسیار دشوار است، به ویژه به هنگام روز)، آنچه می‌دیدید مانند چیزی بود که در این تصویر سراسرنمای همنهاده (ترکیبی) دیده می‌شد.
برای درست کردن این تصویر، نخست عکس‌هایی از کهکشان خوبمان زیر آسمان تاریک شب‌های نامیبیا در نیمکره‌ی جنوبی گرفته شده و از پیوند آنها یک سراسرنما (پانوراما) پدید آمده.
سپس عکسی که در روز ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵ از خورشید انقلابی گرفته شده بود به روش دیجیتالی به آن افزوده شده، که مانند ستاره‌ای بسیار درخشان در نقطه‌ای که جایگاه آن در آسمان دیروز نیمکره‌ی شمالی را نشان می‌دهد دیده می‌شود، جایی نزدیک مرکز کهکشان راه شیری.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

solstice - equinox - Sun - ecliptic - planet - Earth - declination - right ascension - celestial sphere - constellation Sagittarius - Milky Way galaxy - Solstice Sun - star - Namibia - winter solstice


منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه