کمان آتشین فالکون

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
هیچ پرنده‌ای را یارای رسیدن به این اوج و هیچ هواپیمایی را توان دستیابی به این سرعت نیست. تندیس آزادی وزنی کمتر دارد و هیچ موجود زنده‌ای به جز انسان حتی توان درک آنچه دارد رخ می‌دهد را نیز ندارد. حتی انسان‌های یک هزاره پیش نیز از فهم و دریافتِ چنین چیزی ناتوان بودند. سخن از پرتاب موشک به فضاست، رویدادی پرهیبت که زبان از وصفش عاجز است.
در این تصویر که نیمه‌های آذرماه گرفته شده یک موشک "فالکون ۹" شرکت اسپیس‌ایکس را می‌بینیم که برای بردنِ رصدخانه‌ی فضاییِ "کاوشگر تصویربرداری قطبش‌سنجی پرتو ایکس" (آی‌ایکس‌پی‌ئی، IXPE)، از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا پرتاب شده و با گذشتن از توده‌‌های ابر راهی فضا شده است.
برنامه‌ی آی‌ایکس‌پی‌ئی رصدِ اجرامی پرانرژی مانند ستارگان نوترونی، سیاهچاله‌ها و مرکز کهکشان‌های دوردست، با هدفِ بهتر شناختنِ فیزیک و هندسه‌هایی‌ست که آنها را پدید آورده و اداره می‌کنند.
این موشک با وزن بیش از ۳۰۰ تُن، ماهواره‌ی آی‌ایکس‌پی‌ئی را با خود به مدار زمین، در فرازایی که هوا تنُک‌تر از آنست که بتوان نفس کشید برد.
امروزه پرتاب موشک‌های فضاپیما آن چنان رایج شده که تقریبا هر چند روز یکی از آنها از نقطه‌ای از زمین به فضا پرتاب می‌شود.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 Bird - Airplane - Statue of Liberty - millennium - rocket - SpaceX - Falcon 9 - Kennedy Space Center - Florida - Imaging X-ray Polarimetry Explorer - IXPE - neutron star - black hole - galaxy - Earth


منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه