چشم‌انداز آتشفشان زیردریایی از فضا

این یک پویانمایی (گیف) به بزرگی ۳.۵ مگ است. برای کامل شدنش شکیبایی کنید

دیروز ۱۵ ژانویه، یک آتشفشان زیردریایی نزدیک جزیره‌ی تونگا در اقیانوس آرام فوران کرد و موج‌های بزرگ آب‌لرزه (سونامی) به سوی ساحل فرستاد و مردم سراسیمه به بلندی‌ها گریختند. ماهواره‌ی هواشناسی ژاپنی هیماواری-۸ این ویدیوی بسیار دیدنی را از این رویداد گرفت.

این ویدیو توده‌ی غول‌پیکری از خاکستر، بخار و گاز را نشان می‌دهد که مانند یک قارچ از آب‌های آبی اقیانوس بلند می‌شود. ام. شیراایشی که این پویانمایی را از گالری اسپیس‌ودر پدید آورده می‌گوید: «تنها این نبود، بلکه یک موج ضربه‌ای یا موج شوکِ جَوی را هم می‌شود دید.»«خط سایه‌مرز (مرز میان شب و روز) به موج شوک رسیده و آن را در بر می‌گیرد. این بدین معناست که سرعت سایه‌مرز از سرعت صوت بیشتر است.»

این موج شوک تا دوردست رفت و در جاهایی دورتر مانند آلاسکا، بلیز و چندین نقطه از فلوریدا، مانند افزایشی ناگهانی در فشار هوا دریافت و ثبت شد. انتظار می‌رود موج جهانی در جنوب الجزایر همگرا شود و سیگنال یا نشانه‌ی بویژه نیرومندی در آنجا بدهد.

سنجش‌هایماهواره‌ها و بالون‌های فراز بالا نشان می‌دهند که دود این فوران به پوش‌سپهر (استراتوسفر)، تا فرازای ۶۰ هزار پایی رسیده. خاکستر و ترکیبات گوگردیِ پخش شده در پوش‌سپهر می‌توانند غروب‌هایی نامعمول در روزهای آینده پدید بیاورند.


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

undersea volcano - Pacific - island of Tonga - tsunami - Japan - Himawari-8 - shock wave - M. Shiraishi - Space Weather Gallery - terminator - speed of sound - Alaska - Belize - Florida - Algeria - balloon - stratosphere - sulfurous

منبع: اسپیس‌ودر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه