چهار هاله کمیاب به گرد ماه

گاهی بلورهای شناورِ یخ باعث می‌شوند هوای زمین به یک عدسی غول‌آسا تبدیل شود و کمان‌ها و هاله‌هایی را به گرد خورشید یا ماه پدید آورد.

در یکی از شنبه‌شب‌های سال ۲۰۱۲، درست چنین چیزی در نزدیکی مادرید اسپانیا رخ داد. در آن شب، نه تنها آسمان زمستانی صحنه‌ی نمایش یک ماه درخشان بود، بلکه چهار هاله‌ی کمیاب نیز به گرد آن پدیدار شد.
درخشان‌ترین جرم در این تصویر که نزدیک لبه‌ی بالایی آن دیده می‌شود ماه است. نور ماه با گذشتن از درون بلورهای شش‌ضلعی و غلتان یخ می‌شکند و یک هاله‌ی تا اندازه‌ای کمیابِ ۲۲ درجه به گرد ماه می سازد (یعنی شعاع زاویه‌ای آن ۲۲ درجه است).
کمان کشیده‌ی ۲۲ درجه‌ای که در تصویر دیده می‌شود، یک هاله‌ی بیرونی (پیراوِشته) است که توسط بلورهای ستونی یخ پدید آمده است.
از اینها کمیاب‌تر، بخشی از پرتوهای ماه با شکسته شدن توسط بلورهای شناورِ دورتر، در فاصله‌ی ۴۶ درجه از ماه، یک کمانِ (سوم) رنگین‌کمانی می‌سازند که نمونه‌ی آن را هم در اینجا درست بالای این چشم‌انداز زیبای زمستانی می‌بینید.
افزون بر اینها، بخشی از یک هاله‌ی دایره‌ای ۴۶ درجه‌ی کامل هم دیده می‌شود که با آن، هاله‌های درون این تصویر به شمارِ بسیار کمیابِ چهار تا می‌رسد (کمیاب به ویژه برای ماه).
در پیش‌زمینه، درختان پوشیده از برف کنار جاده‌ی پورتو دناواسرادا در کوهستان سیرا دگوادارما نزدیک مادرید را می‌بینیم.
در پس‌زمینه‌ی دوردست هم یک نمای آشنای آسمان زمستانی دیده می‌شود که در آن، ستاره‌ی شباهنگ (شعرای یمانی)، کمربند شکارچی، و ستاره‌ی شبان‌شانه ابط الجوزا)، همگی در میان کمان‌های درونی و بیرونی خودنمایی می‌کنند.
هاله‌ها و کمان‌ها معمولا از چند دقیقه تا چند ساعت می‌پایند (دوام می‌آورند)، پس اگر یکی از آنها را دیدید، باید خانواده، دوستان، یا همسایگانتان را هم به تماشای این چشم‌انداز شگفت‌انگیز، که در واقع نمای آسمان از پشت یک عدسی غول‌آسا است فرا بخوانید.


--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Lunar Halo - ice crystal - Sun - Moon - refract - hexagonal - circumscribed halo - rainbow - circular halo - quadruple halo - Puerto de Navacerrada- Sierra de Guadarrama - Sirius - belt of Orion - Betelgeuse - Halo - arc


منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه