ابرهای آفتاب‌پرست

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
گاهی غبارهای تاریک فضای میان‌ستاره‌ای زیبایی و ظرافت ویژه‌ای پیدا می‌کنند. یک چنین چیزی را می‌توان در صورت فلکیِ بسیار جنوبیِ آفتاب‌پرست هم دید.
غبارهای تاریک که کمعمولا بسیار کم‌نورتر از آنند که دیده شوند و وجودشان بیشتر زمانی نمایان می‌شود که جلوی نور دیدنی (مریی) ستارگان و کهکشان‌های پشتشان را بگیرند [و پیکره‌ی خودشان تیره و سایه‌نما شود].
ولی در این تصویر که با یک نوردهی چهار-ساعته گرفته شده، بیشترِ غبارها در نوری که از خودشانست دیده می‌شوند، با رنگ‌های نیرومندِ سرخ و فروسرخ-نزدیکشان که رنگ قهوه‌ای پدید آورده.
در پادسانی (تضاد) با آنها، ستاره‌ی درخشان و آبی/سفیدِ "بتا آفتاب‌پرست" را نزدیک سمت راست مرکز چارچوب می‌بینیم، با غبارهایی که آن را در بر گرفته‌اند و بیش از دیگر نورها، نورِ آبیِ آن را بازتابانده‌اند و خودشان هم به رنگ آبی درآمده‌اند [همان دلیلِ آبی شدنِ آسمان زمین-م].
همه‌ی نقطه‌های روشنی که در این تصویر دیده می‌شوند، به استثنای یکی، ستارگانِ کهکشان راه شیری خودمانند. آن استثنای چشمگیر، نقطه‌ی سفید زیر ستاره‌ی بتا آفتاب‌پرست است که در حقیقت کهکشانی دوردست به نام آی‌سی ۳۱۰۴ است.
بیشترِ غبارهای کیهانی در جو خنکِ ستارگان غول‌پیکر ساخته می‌شود و با تابشِ ستارگان، بادهای ستاره‌ای و انفجارهای ستاره‌ای مانند ابرنواخترها در فضا پخش می‌گردند.
--------------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

dark nebula - constellation of Chamaeleon - infrared - star - Beta Chamaeleontis - reflect - Milky Way Galaxy - galaxy - IC 3104 - stellar wind - supernova

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه