آسمانی پر از نمادهای آشنا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
اینجا آسمانی پر از نمادهای درخشان را می‌بینیم.
در سمت چپ، صورت فلکی نام‌آشنای شکارچی را می‌بینیم با کمربند سه-ستاره‌اش که آن را به دو نیم بخش کرده و نیز سحابی پرآوازه‌ی شکارچی، که هر دو تا نیمه با حلقه‌ی بارنارد در بر گرفته شده‌اند.
درست سمت چپ مرکز تصویر، درخشان ترین ستاره‌ی آسمان شب‌های زمین را می‌بینیم: شباهنگ (شعرای یمانی). نوار مرکزی کهکشان راه شیری را هم می‌بینیم که در مرکز تصویر کمانه زده.
درخشان‌ترین کهکشان‌های ماهواره‌ی راه شیری، ابر ماژلانی بزرگ (ال‌ام‌سی) و ابر ماژلانی کوچک (اس‌ام‌سی)، نزدیک لبه‌ی سمت راست، بالای چارچوب دیده می‌شوند.
در همین نزدیک لبه‌ی راست، درست بر فراز افق ابری، صورت فلکی چلیپا را می‌بینیم، با چهار ستاره‌اش که نماد چلیپای جنوبی (صلیب جنوبی) را ساخته‌اند.
این تصویر از پیوند ۱۸ نوردهی پیاپی درست شده که در واپسین روزهای سال گذشته، همگی با یک دوربین و از یک جا در استرالیای خاوری گرفته شده بودند، با پیش‌زمینه‌ای از ستون‌های بازالتیِ خوش‌نمای معدن بمبو و بخشی از اقیانوس پهنالور آرام.
--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

شیری هم در مرکز تصویر کمانه زده. constellation of Orion - belt star - Orion Nebula - Barnard's Loop - star - Sirius - Milky Way Galaxy - satellite galaxy Large Magellanic Cloud - LMC - Small Magellanic Cloud - SMC - constellation of Crux - Southern Cross - Australi - Bombo Quarry - Pacific Ocean


منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه