فواره‌های سینوسی یک ستاره جوان

دو ترفندِ پیشرفته‌ی "اپتیک سازگار" و "ستاره‌های راهنمای لیزری" دست به دست هم داده‌اند تا این تصویر خیره‌کننده با آن که از همین جا روی زمین، در رصدخانه‌ی جمنای جنوبی، کوه‌های آند شیلی از فواره‌های ستاره‌ای گرفته شده، وضوح و روشنیِ بسیار بالایی داشته باشد.
این فواره‌های دوقلو با نام "ام‌اچ‌او ۲۱۴۷" از ستاره‌ای جوان که در فرآیند پیدایش به سر می‌برد و هنوز رو رشد است بیرون زده.
این ستاره با فاصله‌ی برآورد شده‌ی ۱۰ هزار سال نوری از زمین، در راستای مرکز راه شیری، مرز میان صورت‌های فلکی کمان و مارافسای دیده می‌شود.
خود ستاره که در مرکز تصویر است پشت توده‌ای چگال از غبار سرد پنهان شده.
ولی این تصویر فروسرخ فواره‌های سینوسی ستاره را نمایان کرده، فواره‌هایی که در پهنای این چارجوب که در فاصله‌ی برآوردیِ این سامانه، حدود ۵ سال نوری را می‌پوشاند کشیده شده‌اند.
این فواره‌ها که از یک ستاره‌ی جوان و چرخان بیرون زده‌اند و جهتِ سرگردانِ ظاهریِ آنها می‌تواند به دلیل حرکت پیشایان (تقدیمی) باشد. این ستاره‌ی جوان عضو یک سامانه‌ی چند-ستاره‌ای است و گرانشی که همدم‌هایش بر آن وارد می‌کنند باعث شده محور چرخش آن چرخشی پیشایان داشته باشد و مانند یک فرفره‌ی چوبی، به هنگام چرخش بلنگد.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 Laser guide star - adaptive optics - stellar jet - Gemini South Observatory - Chilean Andes - planet Earth - MHO 2147 - star - Milky Way - constellations Sagittarius - Ophiuchus - infrared - sinuous jet - precession - multiple star system - rotational axis

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه