شمال شاه‌تخته

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
سحابی بزرگ شاه‌تخته (کارینا) جایگاه ستارگان شگفت‌انگیز و سحابی‌های نمادین است.
این منطقه‌ی غول‌آستای ستاره‌زا که نامش را از صورت فلکی میزبانش گرفته، بزرگ‌تر و درخشان‌تر از سحابی یزرگ شکارچی است ولی کمتر از آن شناخته شده زیرا در آسمان نیمکره‌ی جنوبی است و همچنین، در درازنای تاریخ مردمان بیشتری در نیمکره‌ی شمالی زیسته‌اند تا نیمکره‌ی جنوبی.
در این تصویر، شمالی‌ترین بخش سحابی شاه‌تخته را با جزییات بسیار می‌بینیم.
از جمله ابرهایی که اینجا دیده می‌شود، رشته‌های نیمدایره‌ای است که ستاره‌ی فعال ولف-رایه ۲۳ (دبلیوآر۲۳) در انتهای سمت چپ را در بر گرفته‌اند.
درست سمت چپ مرکز چارچوب، سحابی "گابریلا میسترال" را می‌بینیم؛ این سحابی از گازهای برافروخته‌ی یک سحابی گسیلشی آی‌سی ۲۵۹۹ تشکیل شده که خوشه‌ی ستاره‌ای باز و کوچکِ ان‌جی‌سی ۳۳۲۴ را در بر گرفته‌اند.
بالای مرکز تصویر خوشه‌ی ستاره‌ایِ بزرگ‌ترِ ان‌جی‌سی ۳۲۹۳ دیده می‌شود و در سمت راستش هم سحابی گسیلشیِ به نسبت کم‌نورِ "لودن ۱۵۳" به چشم می‌خورد.
ولی پرآوازه‌ترین باشنده‌ی سحابی شاه‌تخته نشان داده نشده.
بیرون از لبه‌ی پایین، سمت راست، ستاره‌ای درخشان، دمدمی مزاج و محکوم به نابودی به نام "اِتا شاه‌تخته" جای دارد، ستاره‌ای که زمانی یکی از درخشان‌ترین ستارگان آسمان زمین شده بود و بر پایه‌ی پیش‌بینی‌ها، تا چند میلیون سال دیگر در یک انفجار ابرنواختری خواهد مُرد.
--------------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Great Carina Nebula - star - nebula - constellation - Great Orion Nebula - Carina Nebula - semi-circular - Wolf-Rayet 23 - WR23 - Gabriela Mistral Nebula - emission nebula - IC 2599 - open cluster - NGC 3324 - NGC 3293 - Loden 153 - Eta Carinae - supernova

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه