سر زدن آفتاب از پشت "سرو آرمازونس"

این تصویر در دو اندازه‌ی بزرگ، بزرگ‌تر

خورشید دارد از پشت کوه سرو آرمازونس در شیلی برمی خیزد و با نور خود، ستیغِ تخت شده‌ی آن را به حالت سایه‌نما و تیره در آورده، همراه با ناهید که درست بر فراز خود کوه، بیننده‌ی آغازِ روزی نو برای آنست.

این تصویر که سال ۲۰۱۶ گرفته شده نمونه‌هایی خیره‌کننده از پرتوهای نیمتابی (شفقی) را نشان می‌دهد. این پرتوها زمانی پدید می‌آیند که چیزهایی مانند ابرها یا کوه‌ها جلوی بخشی از نورِ ورودی خورشید را می‌گیرند. این پدیده به طور معمول در زمان‌های غروب یا طلوع آفتاب رخ می‌دهد، هنگامی که خورشید نزدیک افق یا زیرِ آنست.

ستیغ سرو آرمازونس بریده و هموار شده تا خانه‌ای برای "تلسکوپ بی‌اندازه بزرگ" (ئی‌ال‌تی) شود، پرچمدار بعدیِ رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اِسو) که اکنون در دست ساخت است. این تلسکوپ با آینه‌ی اصلی ۳۹ متری‌اش بزرگ‌ترین چشم دنیا به کیهان خواهد شد، چشمی که توان گردآوریِ نورش ۱۰۰ میلیون برابرِ توان چشم انسان خواهد بود.

ئی‌ال‌تی به اخترشناسان کمک خواهد کرد تا سیاره‌های تازه‌ای که می‌توانند پذیرای زندگی باشند را بیابند، آگاهی‌های بیشتری درباره‌ی سرشت ستارگان و سیاهچاله‌ها به دست آورند و برخی از نهفته‌ترین رازهای کیهان را آشکار کنند.

این تصویر از روی کوه پارانال گرفته شده، جایی که خودش میزبان شماری دیگر از رصدخانه‌های اِسو مانند "تلسکوپ بسیار بزرگ" (وی‌ال‌تی)، "تلسکوپ پیمایشی نور دیدنی و فروسرخ برای اخترشناسی" (ویستا) و "تلسکوپ پیمایشی وی‌ال‌تی" (وی‌اس‌تی) است.

پرتوهای نیمتابی یا شفقی

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Sun - Cerro Armazones - silhouette - Venus - crepuscular rays - Extremely Large Telescope - ELT - main mirror - planet - star - black hole - Paranal - ESO - Very Large Telescope - VLT - Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy - VISTA - VLT Survey Telescope

منبع: eso
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه