فوران آتشفشان تونگا به مزوسفر جو هم رسید


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام یا فیسبوکِ یک ستاره در هفت آسمان و یا در خود یوتیوب ببینید

در روز ۱۵ ژانویه، هنگامی که یک آتشفشان [زیردریایی] در اقیانوس آرام، نزدیک جزیره‌ی تونگا منفجر شد، دانشمندان بی‌درنگ پی بردند که با چیزی ویژه روبرو شده‌اند، ولی نمی‌دانستند چقدر ویژه. برسی تازه‌ای که روی عکس‌های ماهواره‌های زمین‌گرد انجام شده نشان می‌دهد که توده‌های این فوران سوراخی را در جو زمین، از سطح تا لایه‌ی میان‌سپهر (مزوسفر) پدید آورده است.

کریستوفر بدکا، دانشمند جوی در لنگلی ناسا که در زمینه‌ی توفان‌های بسیار شدید تخصص دارد می‌گوید: «شدت این رویداد بسیار بیشتر از هر ابر توفانی‌ای که من تاکنون بررسی کرده‌ام بوده.»

بدکا و همکارانش تصویرهای به دست آمده از دو ماهواره را به هم پیوند دادند: ماهواره‌ی جئو-۱۷ سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا و ماهواره‌ی ژاپنی هیماواری-۸، که هر دو این فوران را با بهره از دوربین‌های فروسرخی همسان ولی از دو نقطه‌ی جداگانه در مدار زمین‌آهنگ (ژئوسنکرون) مشاهده کردند. این دانشمندان به کمک ریاضی ساده‌ی هندسه‌ی استریو حساب کردند که ستون دود این فوران در بالاترین نقطه‌ی خود، به فرازای ۵۸ کیلومتری سطح زمین رسیده بوده.
بررسی به کمک هندسه‌ی استریو روی عکس‌هایی که ماهواره‌ی جئوز-۱۷ (بالا) و ماهواره‌ی هیماواری-۸ (تکنمای پایین) از فوران آتشفشان تونگا گرفته شده بودند و همچنین اندازه‌گیری بلندی ستون دود از روی درازای سایه‌ها به دانشمندان امکان داد تا فرازای کل ستون دود را اندازه بگیرند

برای همسنجی (مقایسه)، بزرگ‌ترین توده‌ی آتشفشانی شناخته شده در روزگار ماهواره‌ها تا پیش از آتشفشان تونگا، آتشفشان پیناتوبوی فیلیپین بود که در سال ۱۹۹۱ فوران کرد و خاکستر و هواپخش را تا فرازای ۳۵ کیلومتری روی فیلیپین پرتاب کرد. ستون دود آتشفشان تونگا ۱.۵ برابر بلندتر از ستون آتشفشان پیناتوبو بود.

بلندیِ بی‌اندازه‌ی ستون دود تونگا بدین معنی‌ست که می‌تواند بر پدیده‌های آب و هوایی فضا، مانند آذرخش‌های دیو، هواتاب و حتی ابرهای شب‌تاب که آنها هم در لایه‌ی میان‌سپهر پدید می‌آیند اثر بگذارد. آتشفشان تونگاه براستی چیزی  فراباور بود.

* با جستجوی برچسب "
آتشفشان  تونگا" می‌توانید نوشتارهای پیشین درباره‌ی آن را بخوانید.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

volcano - Pacific Ocean - Tonga - Earth - mesosphere - Kristopher Bedka - NASA - Langley - NOAA - GOES-17 - Japan - Himawari-8 - infrared - geosynchronous orbit - stereo geometry - Mount Pinatubo - Philippines - sprite - airglow - noctilucent cloud
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه