تیله آبی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

به سیاره‌ی زمین خوش آمدید؛ سومین سیاره‌ی ستاره‌ای به نام خورشید!
زمین پیکره‌ای همانند یک کره دارد و عمدتا از سنگ تشکیل شده است. بیش از ۷۰ درصد سطح زمین را آب پوشانده. این سیاره جوِ به نسبت نازکی دارد که بیشتر آن را نیتروژن و اکسیژن تشکیل می‌دهد.
این تصویر از کره‌ی زمین، که به "تیله‌ی آبی" نیز آوازه دارد، در ۷ دسامبر ۱۹۷۲ (۱۶ آذر ۲۵۳۱) از درون فضاپیمای آپولو ۱۷ و از فاصله‌ی حدود ۲۹۰۰۰ کیلومتری گرفته شده و آفریقا و جنوبگان را نشان می‌دهد. گمان می‌رود این عکس یکی از گسترده‌ترین عکس‌های منتشر شده از هر گونه باشد.
زمین تنها یک ماه (قمر) دارد، یک ماه بزرگ با قطر ۱/۴ خودش که از روی سطح زمین، تقریبا درست به همان اندازه‌ی زاویه‌ایِ خورشید دیده می‌شود.
سیاره ی زمین با آب‌های مایع فراوانش، پشتیبان گونه‌های زیستی گسترده‌ای است، از جمله گونه‌های بالقوه هوشمندی مانند دلفین‌ها و انسان‌ها.
از بودن در زمین لذت برید!

زمین جوِ به نسبت نازکی دارد که بیشتر آن را نیتروژن و اکسیژن تشکیل می‌دهد. خط نازکِ جو زمین و خورشید غروب. این عکس در نوامبر ۲۰۰۹، به دست سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی و هنگامی که شاتل فضایی آتلانتیس در ماموریت اس‌تی‌اس-۱۲۹ کنار آن پهلو گرفته بود گرفته شده.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 Blue Marble - Earth - planet  - star - Sun - nitrogen - oxygen - Apollo 17 - Africa - Antarctica - Moon - angular size - intelligent species - dolphin

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه