مدل سه‌بعدی از خطرناکترین ستاره آسمان


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید
خطرناک‌ترین ستاره‌ی نزدیک به زمین چیست؟
به باور برخی، این عنوان به "اِتا شاه‌تخته" می‌رسد، یک سامانه‌ی ستاره‌ایِ دوتایی به جرم حدود ۱۰۰ برابر خورشید، در فاصله‌ی تنها ۱۰ هزار سال نوری از زمین.
اتا شاه‌تخته یک بمب ساعتی است که تنها تا چند میلیون سال دیگر در انفجاری ابرنواختری بترکد و در آن هنگام، می‌تواند زمین را در بارانی از پرتوهای زیانبارِ گاما غرق کند.
این ستاره در دهه‌ی ۱۸۴۰ دستخوش یک برون‌ریزیِ شوم گشت که آن را به درخشان‌ترین ستاره‌ی آسمان نیمکره‌ی جنوبی تبدیل کرد، هرچند در درازنای چند دهه از نورش کاسته شد و دوباره در تاریکی آسمان ناپدید شد.
ستاره در پی این برون‌ریزی نابود نشد، ولی ابری انبوه و چگال با ساختاری دو-لپی و رو به گسترش به نام سحابی آدمک پدید آورد و خود و همدمش را پشت آن پنهان کرد.
بررسی این پرتابه‌ها سرنخ‌هایی کارآگاهانه برای ما فراهم می‌آورد.
ما اکنون با بهره از داده‌های ماهواره‌های ناسا می‌توانیم پراکندگی سه‌بُعدی این ترکش‌ها را در سرتاسر طیف  پیش چشم بیاوریم، از فروسرخ گرفته تا نور دیدنی (مریی) و از فرابنفش تا بیرونی‌ترین پوسته‌ی این موادِ چند میلیون درجه‌ای که تنها در پرتوهای ایکس دیده می‌شود.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

star - Eta Carinae - binary star system - Sun - earth - ticking time bomb - supernova - gamma rays - Homunculus - NASA - 3D - infrared - UV - X-rays

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه