ابرها و ستارگان متغیر در کنار هم

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

ستاره‌ی زردفامی که نزدیک بالا، مرکز این نمای غبارآلود تلسکوپی دیده می‌شود، ستاره‌ی "تی-گاو" است، پیش‌مونه‌ای از رده‌ی ستارگان متغیر تی-گاو.
در سمت راست این ستاره یک ابر غبار کیهانی زردرنگ زرد دیده می‌شود که به طور تاریخی با نام "سحابی متغیر هایند" (ان‌جی‌سی ۱۵۵۵) شناخته می‌شود [برگرفته از نام یابنده‌اش، جان راسل هایند- م].
هر دوی این اجرام، هم ستاره و هم سحابی، در فاصله‌ی بیش از ۶۵۰ سال نوری زمین، در مرز حباب محلی و ابر مولکولیِ گاو جای دارند، درخشش هر دو نیز به گونه‌ی چشمگیری متغیر است گرچه تغییر نور آنها لزوما همزمان نیست و این چیزیست که بر رازهای این منطقه‌ی فریبنده افزوده است.
اکنون به طور کلی دریافته‌ایم که ستارگان "تی-گاو" ستارگان خورشیدسانی جوان (با سنی کمتر از چند میلیون سال) هستند که هنوز در گام‌های آغازین پیدایش به سر می‌برند.
پیچیدگی این تصویر با افزودن داده‌های فروسرخ بیشتر هم می‌شود چرا که نشان می‌دهند "تی گاو"، خود بخشی از یک سامانه‌ی چندتایی است و سحابی همراهش، سحابی هایند نیز می‌تواند یک جرم ستاره ای بسیار جوان را در دل داشته باشد.
این تصویر خوش‌ترکیب در فاصله‌ی برآوردیِ تی-گاو پهنه‌ای نزدیک به ۸ سال نوری را می‌پوشاند.


--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

T Tauri - Hind's Variable Nebula - prototype - T Tauri variable star - NGC 1555 - molecular cloud - nebula - sun-like - star - infrared - multiple system

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه