یک شاخه گل کهکشانی


در این نمای تلسکوپی که با یک دوربین خانگی گرفته شده، همه‌ی ستارگان درخشان و پراشیده در پیش‌زمینه و در کهکشان خودمان جای دارند ولی دو کهکشان چشم‌نوازی که در مرکز چارچوب دیده می‌شوند، در فراسوی دوردست کهکشان راه شیری جای داشته و بیش از ۳۰۰ میلیون سال نوری از آن فاصله دارند.
نمای دگرگون شده و رُز-مانندِ این دو کهکشان دستاورد کشمکش‌های گرانشی‌ میان این دو همسایه‌ی نزدیک است.
این کهکشان‌ها که به نام آرپ ۲۷۳ (و همچنین یوجی‌سی ۱۸۱۰) شناخته می‌شوند اجرامی شگفت و غریب (اَفد یا ویژه، peculiar) به نظر می‌رسند ولی اکنون پی برده‌ایم که برهم‌کنش‌های گرانشی کهکشان‌ها و در نتیجه وجود چنین کهکشان‌هایی پدیده‌ای رایج در کیهانست.
در واقع می‌دانیم که همسایه‌ی خودمان، کهکشان بزرگ مارپیچی زن در زنجیر (آندرومدا) نیز با حدود ۲ میلیون سال نوری فاصله از ما، دارد به کهکشان راه شیری نزدیک می‌شود و وضعیت کنونی آرپ ۲۷۳ می‌تواند رویارویی آینده‌ی زن در زنجیر با راه شیری را برایمان همانندسازی کند.
کهکشان‌ها در نبردشان بارها با هم درگیر می‌شوند تا این که سرانجام در زمان‌بندی کیهانی به هم پیوسته و یک تک-کهکشان بزرگ می‌آفرینند.
از چشم‌انداز ما، هسته‌های درخشان دو کهکشان آرپ ۲۷۳ اکنون تنها کمی بیشتر از ۱۰۰ هزار سال نوری از هم فاصله دارند.

--------------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Peculiar Galaxy - Arp 273 - Milky Way - gravitational tide - UGC 1810 - spiral Galaxy - Andromeda - cosmic timescale - core

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه