شکارچی بر فراز گرین بنک

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
تلسکوپ غول‌پیکر گرین بنک امشب چه چیزی را پیدا خواهد کرد؟
در گوشه‌ی پایین، سمت راست این تصویر تلسکوپ رابرت سی. بِرد گرین بنگ (جی‌بی‌تی) را می‌بینیم که بزرگ‌ترین رادیوتلسکوپ تک‌بشقابی تمام-چرخشی (همه‌سویه) در دنیاست.
جی‌بی‌تی با بشقاب مرکزی‌اش که بزرگ‌تر از یک زمین فوتبال است، روی تپه‌های ویرجینیای باختری، آمریکا، در یک منطقه‌ی آرام رادیویی جای گرفته، منطقه‌ای که کاربرد تلفن‌های همراه، فرستنده‌های وای‌فای و حتی خوراکپزهای مایکروویو در آن محدود شده است.
جی‌بی‌تی کیهان را نه تنها در شب، بلکه هنگام روز هم می‌کاود چرا که آسمان هنگام روز معمولا در موج‌های رادیویی تاریک است.
این تصویر در اواخر ماه ژانویه و در پی ماه‌ها برنامه‌ریزی و انتظار برای رسیدنِ صورت فلکی شکارچی به جایگاه مناسب در افق باختری گرفته شده و آمیزه‌ای از دو نما است: نمایی از پیش‌زمینه که بیش از یک کیلومتر دورتر از جی‌بی‌تی گرفته شده بود و نمایی از پس‌زمینه که خودش از پیوند چندین نوردهی بلند در شب گذشته درست شده.
تصویر ژرفِ شکارچی در پس‌زمینه با چشم‌انداز پیش زمینه همخوانی دارد زیرا جی‌بی‌تی افزون بر یافته‌های فراوانش، برای نقشه‌برداری از میدان مغناطیسی شگفت‌انگیزِ مجموعه ابر مولکولی شکارچی هم آوازه دارد.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Green Bank Telescope - Robert C. Byrd Green Bank Telescope - GBT - radio telescope - football field - West Virginia - USA - radio quiet zone - cell phone - WiFi emitter - microwave oven - radio wave - Orion - magnetic field - Orion Molecular Cloud Complex

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 


0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه