همه چیز تنها دو ساعت زمان برد!


یافته شد- تصویربرداری شد- نابود شد. بوم-بوم-بوم!

روز ۱۱ مارس یک روز پرماجرا برای سیارک "۲۰۲۲ ئی‌بی۵" بود. اخترشناس مجارستانی، کریستیان شارنِتکی این سیارک را در ساعت ۱۹:۲۴ به وقت جهانی پیدا کرد و اخترشناس ایتالیایی، انریکو پتّارین هم در ساعت ۲۰:۲۸ آن را به تصویر کشید.

این سیارک در حدود ساعت ۲۱:۲۲ با ورود به هوای زمین در نزدیکی ساحل ایسلند، بی آن که آسیبی به جایی برساند به شکل یک آذرگوی (آتشگوی) درخشان از هم پاشید و نابود شد. همه‌ی این رویدادهای پیاپی روی هم تنها کمتر از ۲ ساعت زمان بردند.

ایستگاه‌های فروصوتِ سازمان "پیمان منع فراگیر آزمایش‌های هسته‌ای" در گرینلند و نروژ این انفجار را ردیابی کردند. پیتر براون، اخترشناس دانشگاه وسترون انتاریو با پیوند داده‌های این دو جایگاه برآورد کرد که" «این سیارک با انرژی‌ای نزدیک به ۲ کیلوتُن تی‌ان‌تی منفجر شد. با پنداشتنِ سرعتِ ۱۵ کیلومتر بر ثانیه برای این سیارک، قطرش می‌بایست حدود ۳ متر بوده باشد.»
شناسه‌ی فروصوتِ انفجار سیارکِ "۲۰۲۲ ئی‌بی۵" که ایستگاه‌های گرینلند ثبت کرده‌اند
این تنها بار پنجم است که یک سیارک درست پیش از برخوردش به زمین یافته می‌شود. چهار سیارک دیگر "۲۰۰۸ تی‌سی۳" (سودان)، "۲۰۱۴ ای‌ای" (اقیانوس اتلس)، "۲۰۱۸ ال‌ای" (بوتسوانا) و "۲۰۱۹ ام‌او" (پورتوریکو) بودند. همه‌ی اینها سنگ‌های آسمانی کوچکی بودند  که با ترکیدن در هوای زمین آسیبی نرساندند. گویا تا این زمان، "۲۰۲۲ ئی‌بی۵" کوچک‌ترین نمونه بوده و بهتر شدنِ انسان‌ها در پیدا کردنِ سیارک‌هایی با توان خطرزایی تا پیش از برخورد را نشان می‌دهد.

--------------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Hungarian - 2022 EB5 - Krisztián Sárneczky - asteroid - Italian - Enrico Pettarin - Earth - Iceland - fireball - Comprehensive Nuclear Test Ban Treaty Organization - infrasound - Greenland - Norway - University of Western Ontario - Peter Brown - TNT - 2008 TC3 - Sudan - 2014 AA - Atlantic Ocean - 2018 LA - Botswana - 2019 MO - Puerto Rico - planet 
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه