بازی یک کهکشان بزرگ با همدم کوچکش

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

در این تصویر تلسکوپ فضایی هابل نمایی پرجزییات را از یک جفت کهکشان به نام آرپ ۸۶ می‌بینیم. آرپ ۸۶ با فاصله‌ی حدود ۲۱۷ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی اسب بالدار (اسب بزرگ) دیده می‌شود.

این سامانه از دو کهکشان تشکیل شده: یک کهکشان مارپیچی میله‌ای به نام ان‌جی‌سی ۷۷۵۳ و یک کهکشان عدسی میله‌ای به نام ان‌جی‌‌سی ۷۷۵۲. ان‌جی‌سی ۷۷۵۲ بسیار کوچک‌تر از ان‌جی‌سی ۷۷۵۳ است و به نظر می‌رسد به یکی از بازوهای مارپیچی ان‌جی‌سی ۷۷۵۳ وصل شده است.

به گفته‌ی اخترشناسان هابل، درگیری گرانشی میان این دو کهکشان با سرنوشتی فاجعه‌بار برای ان‌جی‌سی ۷۷۵۲ پایان خواهد یافت. زیرا این کهکشان سرانجام یا به فضای میان‌کهکشانی پرتاب خواهد شد یا به کلی در کام همسایه‌ی بزرگش فرو خواهد رفت.

بررسی سامانه‌ی آرپ ۸۶ با بهره از هابل بخشی از یک تلاش گسترده‌ترِ اخترشناسان برای شناختِ پیوندهای میان ستارگان جوان و ابرهایی از گاز سرد بود که ستارگان را در دل می‌پرورند.

هابل به رصد خوشه‌های ستاره‌ای و ابرهای گاز و غباری می‌پردازد که در محیط‌های گوناگونی که در جای جایِ کهکشان‌های نزدیک پراکنده‌اند دیده می‌شوند. این رصدهای هابل همراه با سنجش‌های انجام شده‌ی آرایه‌ی آلما، گنجینه‌ای از داده‌ها را برای اخترشناسانی که روی شناختِ چگونگی تولد ستارگان کار می‌کنند فراهم می‌کند.

این مشاهدات همچنین به گذاشتنِ بنیانِ پژوهش‌های آینده با تلسکوپ فضایی جیمز وب کمک خواهند کرد زیرا یکی از کارهای این تلسکوپ در آینده، بررسی فرآیندهای ستاره‌زایی در منطقه‌های پرغباری مانند کهکشان‌های آرپ ۸۶ خواهد بود.


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

NASA - ESA - Hubble Space Telescope - galaxy - Arp 86 - constellation of Pegasus - barred spiral galaxy - NGC 7752 - barred lenticular galaxy - NGC 7753 - spiral arm - star - star cluster - ALMA - ESA - James Webb Space Telescope - star formation

منبع: ساینس-نیوز
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه