تلسکوپ جیمز وب به راه خود برای کانونی شدن ادامه می‌دهد

در گامی از هم‌ترازی وب به نام پشته‌بندی یا انباشت تصویر، تصویرهای هر تکه آینه جابجا شدند به گونه‌ای که با دقت روی مرکز یک میدان بیفتند تا به جای ۱۸ تصویر، یک تصویر داگانه را پدید آورند.

گروه دانشمندان و مهندسان تلسکوپ فضایی جیمز وب پیروزمندانه روی گام‌های دوم و سوم از هفت گامِ هم‌تراز کردنِ آینه‌های آن کار کرده‌اند.

لی فاینبرگ، پژوهشگر مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا و مدیر عنصر نوری جیمز وب می‌گوید: «هنوز کارهایی برای انجام داریم، ولی به گونه‌ی فزاینده‌ای از نتایجی که می‌بینیم خرسندیم.»«سال‌ها برنامه‌ریزی و آزمایش دارد به بار می‌نشیند و گروه نمی‌توانست از دیدن آنچه در هفته‌ها و ماه‌های آینده خواهد دید بیش از این هیجان‌زده شود.»

پس از جابجا کردنِ چیزی که ۱۸ نقطه‌ی پراکنده‌ی نور ستاره بود و جای دادن آنها در پیکره‌بندی شش‌ضلعی ویژه‌ی جیمز وب، فاینبرگ و همکارانش تصویری که از آنِ هر یک از تکه‌های آینه بود را با تنظیم کردن آن آینه اصلاح کردند و همزمان، ترازِ آینه‌ی دومینه‌ی (ثانویه‌ی) وب را هم تغیر دادند.

کامل کردن این فرآیند، که به نام هم‌ترازی تکه‌ها شناخته می‌شود، یک گام کلیدی پیش از همپوشاندنِ (روی هم انداختنِ) نورِ همه‌ی آینه‌ها بود، گامی که در آن، کارِ همه‌ی آینه‌ها با یکدیگر هماهنگ می‌شود.

عکسی که تلسکوپ جیمز وب پیش از این، در ادامه‌ی روندِ همتراز کردن ۱۸ تکه‌ی آینه‌ی اصلی‌اش گرفته بود. اینجا ۱۸ تصویر کانونی نشده از یک ستاره‌ی یگانه را در آرایشی هشت‌ضلعی می‌بینیم که بازتاب دهنده‌ی پیکره‌بندی لانه-زنبوریِ خود آینه است.

هنگامی که هم‌ترازی تکه‌ها انجام شد، نقطه‌های کانونی شده‌ای که توسط هر یک از تکه‌های آینه بازتابیده شده روی هم افتاد به گونه‌ای که فوتون‌های نورِ هر یک از تکه‌ها به نقطه‌ای یکسان روی حسگرِ "دوربین فروسرخ نزدیکِ" وب (نیرکم، NIRCam) می‌رسید.

به هنگام این فرآیند، که "پشته‌بندی تصویر" یا "انباشت تصویر" نام دارد، گروه دانشمندان دسته‌ای از شش آینه را همزمان فعال کردند و به آنها دستور دادند تا نور خود را دوباره روی هم بیندازند، تا جایی که همه‌ی نقطه‌های نور ستاره با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.

اگرچه انباشت تصویر همه‌ی نورِ یک ستاره را روی یک نقطه‌ی آشکارسازِ نیرکم انداخت، ولی هنوز هم تکه‌های آینه به جای این که با هم مانند یک تلسکوپ بزرگ کار کنند، [جداگانه و] مانند ۱۸ تلسکوپ کوچک‌تر رفتار می‌کنند. این تکه‌ها اکنون باید با دقتی کوچک‌تر از طول موج نور با یکدیگر هم‌ردیف شوند.

گروه جیمز وب اکنون دارند گام چهارمِ هم‌ترازی آینه‌ها، به نامِ گام‌بندی درشت (coarse phasing) را آغاز می‌کنند، گامی که در آن از دوربین نیرکم برای گرفتن طیف‌های نور از ۲۰ جفت تکه آینه‌ی جداگانه بهره گرفته می‌شود. این به گروه کمک می‌کند تا جابجایی عمودی میان تکه‌های آینه -تفاوت‌های کوچک در بلندی آنها- را شناسایی و درست (تصحیح) کنند. این کار باعث می‌شود تک-نقطه‌ی نور ستاره در هفته‌های آینده روز به روز واضح‌تر و کانونی‌تر شود.


--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

NASA - ESA - CSA - James Webb Space Telescope - JWST - Lee Feinberg - Goddard Space Flight Center - hexagonal formation - secondary mirror - reflect - photon - Near Infrared Camera - NIRCam -  image stacking - star - detector - wavelength - coarse phasing 

منبع: sci-news
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه