"رویداد پایانی" خورشید رخ داده است!

یادتان می‌آید چند ماه پیش درباره‌ی رویداد بزرگی که در آستانه‌ی رخ دادن در خورشید است گفته بودیم؟ [اینجا خواندید: * "رویداد پایانی" خورشید نزدیک است!]

خوب، این رویداد بزرگ رخ داده است. فیزیکدانان خورشیدی اسکات مکینتاش از مرکز ملی پژوهش‌های جَوی (ان‌سی‌ای‌آر) و باب لیمن از دانشگاه مریلند، بالتیمور کاونتی آن را "رویداد پایانی" (Termination Event)  می‌خوانند.

مکینتاش می‌گوید: «چرخه‌ی خورشیدی ۲۴ سرانجام مُرد- پایان یافت!»«اکنون چرخه‌ی تازه، چرخه‌ی خورشیدی ۲۵ واقعا می‌تواند آغاز به کار کند.»
پیش‌بینی ها برای چرخه‌ی خورشیدی ۲۵. رنگ آبی پیش‌بینی "رسمی" از یک چرخه‌ی ضعیف را نشان می‌دهد. رنگ سرخ پیش‌بینی تازه بر پایه‌ی "رویداد پایانی" است

"رویداد پایانی" یک پنداشت تازه در فیزیک خورشیدی است که مکینتاش و لیمن در پژوهشنامه‌ای که در شماره‌ی دسامبر ۲۰۲۰ نشریه‌ی پژوهشی سولار فیزیکز منتشر شد ارایه کردند. هیچ کس -هنوز- آن را نپذیرفته. اگر چرخه‌ی خورشیدی ۲۵ خود را همانگونه که مکینتاش و لیمن پیش‌بینی کرده‌اند نشان دهند، "رویداد پایانی" هم جدی گرفته خواهد شد.

پنداشت اصلی اینست: چرخه‌ی خورشیدی ۲۵ (اس‌سی۲۵) در دسامبر ۲۰۱۹ آغاز شد. ولی چرخه‌ی کهکنه‌ی ۲۴ (اس‌سی۲۴) از کنار رفتن خودداری کرد. تا دو سال دیگر مانگار شد و با پدید آوردنِ گهگاهی لکه‌های خورشیدی از چرخه‌ی کهنه و بند آوردنِ لایه‌های بالایی خورشید با میدان مغناطیسیِ رو به کاهشَش، به کار خود ادامه داد. در این هنگامه، هر دو چرخه (۲۴ و ۲۵) با یکدیگر وجود داشتند- چرخه‌ی ۲۵ می‌کوشید خود را رها کند و چرخه‌ی ۲۴ جلویش را می‌گرفت.

لیمن می‌گوید: «چرخه‌ی خورشیدی ۲۴ داشت چرخه‌ی ۲۵ را سرکوب می‌کرد و جلوی کارش را می‌گرفت.»

پژوهشگران دیرزمانی‌ست که می‌دانند چرخه‌های خورشیدی می‌توانند همپوشانی پیدا کنند. چیزی که مکینتاش و لیمن به این دانش افزوده‌اند این واقعیت است که چرخه‌های همپوشان می‌توانند با هم برهم‌کنش داشته باشند. این منطقی‌ست. در اوایل سده‌ی بیستم، جرج الری هیل دریافت که قطبیدگی مغناطیسیِ جفت لکه‌های خورشیدی از یک چرخه به چرخه‌ی بعدی خود را وارونه می‌کند؛ در واقع، میدان مغناطیسی سرتاسری خورشید تقریبا هر ۱۱ سال یک بار وارونه می‌شود. هنگامی که چرخه‌های خورشیدی همسایه با قطبیدگی مخالف با یکدیگر همپوشان می‌شوند، به طور طبیعی با هم تداخل می‌کنند.

رویداد پایانی چیزی‌ست که پایان یافتنِ این تداخل را نشان می‌دهد، زمانی که یک چرخه‌ی نو می‌تواند خود را از چنگ چرخه‌ی کهنه برهاند.
نوارهایی از نقاط روشن تاجی که مربوط به چرخه‌ی خورشیدی کهنه‌ی ۲۴ هستند در دسامبر ۲۰۲۱ ناپدید می‌شوند، چیزی که نشان‌دهنده‌ی رویداد پایانی است. مکینتاش در این نوشتار توییتر بیشتر توضیح داده
زمان‌بندی رویداد پایانی می‌تواند شدت چرخه‌ی تازه را پیش‌بینی کند. مکینتاش و لیمن در پژوهشنامه‌ی خود در نشریه‌ی سولار فیزیکز داده‌های لکه‌های خورشیدی در بیش از ۲۷۰ سال گذشته را بررسی کردند و دریافتند که رودادهای پایانی هر ۱۰ تا ۱۵ سال یک بار رخ می‌دهند.

لیمن توضیح می‌دهد: «ما پی بردیم که هر چه  زمان میان پایانگرها درازتر باشد، چرخه‌ی بعدی کم‌جان‌تر خواهد بود.»«برعکس، هر چه زمان میان پایانگرها کوتاه‌تر باشد، چرخه‌ی خورشیدی بعدی نیرومندتر می‌شود.»

خوب، پس واپسین رویداد پایانی کِی رخ داد؟ دسامبر ۲۰۲۱ (آذر/دی ۲۵۸۰). این یک پیش‌بینی ویژه و آزمون‌پذیر را برای چرخه‌ی ۲۵ به دست می‌دهد.

مکینتاش می‌گوید: «ما پیش‌بینی خود را از دامنه‌ی چرخه‌ی ۲۵ به پایان رساندیم (نهایی کردیم).»«این دامنه درست بالاتر از میانگین تاریخی، با یک شمارِ هموار شده‌ی ۱۹۰+ و- ۲۰ لکه‌ی خورشیدی در ماه است.»

"بالاتر از میانگین" شاید هیجان‌انگیز به نظر نرسد، ولی این در واقع یک انحراف شدید از پیش‌بینی رسمی سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا از یک چرخه‌ی ضعیف است. این می‌تواند برای بُردنِ پایانگرها به خط مقدمِ ترفندهای پیش‌بینی چرخه‌های خورشیدی بسنده کند.

--------------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

sun - Scott McIntosh - NCAR - Bob Leamon - U. Maryland-Baltimore County - Termination Event - Solar Cycle 24 - solar cycle - Solar Cycle 25 - solar physics - Solar Physics - SC24 - sunspot - magnetic field - SC25 - George Ellery Hale - magnetic polarity - NOAA
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه