گام کلیدی در همتراز کردن آینه‌های جیمز وب کامل شد

* یک گام کلیدی برای هم‌تراز کردن آینه‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب انجام شد، فرآیندی که دستاوردش پُروضوح‌ترین تصویر فروسرخی‌ست که تاکنون در فضا گرفته شده.
اگرچه تصویر بر این ستاره‌ی درخشان کانونی شده بود، ولی دوربین‌های نوری و نیرکمِ جیمز وب به اندازه‌ی حسمند هستند که کهکشان‌ها و ستارگان پس‌زمینه را هم نمایان کرده‌اند. اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵.۴۷ مگ)

تلسکوپ فضایی جیمز وب (جی‌دبلیواس‌تی) به گامی کلیدی در هم‌تراز کردن آینه‌هایش رسیده است. عکس‌های به دست آمده از این فرآیند نشان داده‌اند که همه چیز دارد حتی از آن چه گمان می‌رفت هم بهتر کار می‌کند و به گفته‌ی گردانندگان تلسکوپ، کارکرد آن می‌تواند به هدف‌هایی که در آغاز برایش چیده شده برسد یا چه بسا از آن هم فراتر برود.

جیمز وب به کمک ۱۸ آینه‌ی شش‌ضلعی و زراندودش به کیهان چشم خواهد دوخت. برای این که تلسکوپ به درستی کار کند، همه‌ی این آینه‌ها باید با دقتی شگرف -دراندازه‌های نانومتر- هم‌تراز شوند و بتوانند با هم مانند یک آینه رفتار کنند. هنگامی که این رصدخانه نخستین تصویرهایش را در ماه فوریه به زمین گسیلید، آینه‌ها هنوز با یکدیگر تراز نشده و تصویرها تار بودند. اکنون، با آن که فرآیند هم‌ترازی هنوز کاملا به پایان نرسیده، تصیویر به دست آمده مانند بلور روشن و شفاف است.

مارشال پرین، دانشمند جیمز وب از بنیاد دانش تلسکوپ فضایی در مریلند در نشست رسانه‌ای روز ۱۶ مارس گفت: «این تصویر به روشنی تصویری‌ست که می‌توانید از پشت تلسکوپی به این اندازه ببینید.» این یک تصویر فروسرخ با بالاترین واگشودی (وضوحی) است که تاکنون در فضا گرفته شده.

خود این تصویر یک ستاره‌ی درخشان به نام "۲مس جی۱۷۵۵۴۰۴۲+۶۵۵۱۲۷۷" را نشان می‌دهد. اگر هم‌ترازی به اندازه‌ی کافی دقیق نبود، می‌بایست به جای یکی، چند رونوشت (کپی) از ستاره در تصویر دیده می‌شد، ولی تصویر تازه نشان می‌دهد که اکنون همه‌ی آینه‌ها دارند با هم کار می‌کنند تا تصویری یگانه از یک ستاره را در کنار کهکشان‌های دوردست بیافرینند.

اگرچه تصویر بر این ستاره‌ی درخشان کانونی شده بود، ولی دوربین‌های نوری و نیرکمِ جیمز وب به اندازه‌ی حسمند (حساس) هستند که کهکشان‌ها و ستارگان پس‌زمینه را هم نمایان کرده‌اند. در این تصویر از یک فیلتر سرخ هم برای بهینه‌سازی پادسانیِ (کنتراستِ) دیداری بهره گرفته شده.

جین ریگبی، دیگر دانشمند تلسکوپ جیمز وب در مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا در مریلند هم در این نشست گفت: «کارکرد این تلسکوپ تاکنون همان چیزهایی بوده که امیدوار بودیم بشود.» این گامِ هم‌ترازی "گام‌بندی خوب" (fine phasing) نام داشت. هنوز چند گام هم‌ترازیِ دیگر مانده تا جیمز وب بتواند نخستین تصویرهای علمی خود را بگیرد، چیزی که انتظار می‌رود در ماه ژوئن یا ژوییه رخ دهد.

این تصویر از یک تکستاره تنها آغاز کار است. چشمداشت پژوهشگران اینست که جیمز وب با آغازِ گرفتن عکس‌های علمی به آنها کمک کند تا برخی از بزرگ‌ترین رازها جهان هستی را، از زیست‌پذیری فراسیاره‌ها گرفته تا انرژی تاریک آشکار کنند.


--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

mirror alignment - James Webb Space Telescope - infrared - JWST - gold - hexagonal mirror - nanometre - Marshall Perrin - Space Telescope Science Institute - Maryland - 2MASS J17554042+6551277 - star - galaxy - NIRCam - visual contrast - fine phasing - Jane Rigby - NASA - Goddard Space Flight Center - exoplanet - habitability - dark energy
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه