در این تصویر متوجه سرِ یک "شیر" می‌شوید؟

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
می‌توانید اینجا یک "شیر" را ببینید؟
در این تصویر که با نوردهی بلند گرفته شده، یک تورفتگی تیره‌ی پرآوازه با نمایی مانند سر یک اسب را درست زیرِ سمت چپِ مرکز چارچوب می‌بینیم که خوب جای شگفتی ندارد که به نام سحابی کله‌اسبی شناخته شده.
سحابی کله‌اسبی (بارنارد ۳۳) بخشی از مجموعه‌ای گسترده‌ای از غبارهای نورآشامِ تیره و گازهای برافروخته‌ی درخشان است.
یک عکاس نجومی در رعشین، لبنان، برای نمایان کردن جزییات چراگاه این اسب، هنرمندانه نورهای دریافت شده از هیدروژن (نارنجی)، اکسیژن (آبی) و گوگرد (سبز) در درازانای بیش از ۲۰ ساعت را به هم آمیخت.
تصویر تماشاییِ به دست آمده جزییاتی را از پرده‌ی پرنقش و نگاری از حلقه‌های گازی و رشته‌های پُرغبار نشان می‌دهد که در درازنای میلیون‌ها سال، به دست بادهای ستاره‌ای و ابرنواخترهای باستانی آفریده و تراشیده شده‌اند.
این تصویرِ همنهاده یک نماد پاریدولیایی از حیوانی دیگر را هم آشکار کرده: سر یک شیر، در ابرهای گازی نارنجی‌رنگ و گسترده‌ی بالای سر اسب.
سحابی شعله هم درست سمت چپ کله‌اسبی دیده می‌شود. سحابی کله‌اسبی با دوریِ ۱۵۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی شکارچی جای دارد.

--------------------------------------------------
تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

lion - horse - Horsehead Nebula - Barnard 33 - hydrogen - oxygen - sulfur - Raachine - Lebanon - stellar wind - supernova - pareidolic - Flame Nebula - constellation of Orion

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه