نهنگ سبز در آسمان سوئد

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

اوایل این ماه (میلادی) یک فوران تاجی بزرگ در خورشید رخ داد و ابری از الکترون‌ها، پروتون‌ها و یون‌های پرسرعت در پی آن به سوی زمین روانه شد.
بخشی از این ابر به مغناطیس‌سپهر یا مغناطکره‌ی زمین کوبیده شد؛ یک شکاف ناگهانی که در این سپر مغناطیسی گشوده شد هم به آن کمک کرد و شفق‌های قطبی چشمگیری را در برخی از عرض‌های جغرافیایی بالای نیمکره‌ی شمالی پدید آورد.
در این تصویر یک تاج شفقی بسیار خوش‌عکس را می‌بینیم که بر فراز جنگلی در سوئد و از روی یک بلندی رو به شهرِ اوستشوند به تصویر کشیده شده.
از دید برخی، این درخشش سبز و رقصان که دستاورد بازپیوندِ اکسیژن‌های هواست نمایی همانند یک نهنگ بزرگ را دارد ولی شما هم آزادید آن را به هر چیزی ماننده کنید و پیشنهادتان را به ما بگویید.
خورشید آرامش نامعمولش در چد سال گذشته را پشت سر گذاشته و اکنون با نزدیک شدن به بیشینه‌ی فعالیت در چرخه‌ی مغناطیسی ۱۱ ساله‌اش، شفق‌های زیبایی مانند این را هم بیشتر برایمان خواهد آورد.


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

aurora - coronal mass ejection - Sun - electron - proton - ion - Earth - magnetosphere - latitude - auroral corona - Sweden  - Östersund - whale - solar maximum - solar magnetic cycle

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه