جواهر تازه رصدخانه لاسیا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۶ مگ)

این عکس خانوادگی از تلسکوپ‌هایی در رصدخانه‌ی لاسیای اِسو (رصدخانه‌ی جنوبی اروپا) در سال ۲۰۱۹ و به هنگام یک غروب زیبا و خیره‌کننده بر فراز لبه‌های بیابان آتاکامای شیلی گرفته شده بود.

در پیش‌زمینه‌ی این چشم‌انداز یکی از اعضای تازه و بلندبالای خانواده‌ی لاسیا را می‌بینیم: "بلک‌جم" (BlackGEM) یا گوهر سیاه، آرایه‌ای از تلسکوپ‌های نوری که به زودی به گروه شکارچیانِ برخی از نیرومندترین و چشمگیرترین رویدادهای کیهان، مانند ادغام ستارگان نوترونی و سیاهچاله‌ها خواهد پیوست. این آرایه‌ی روباتیک توسط دانشگاه رادبود (جایی که در آن از راه دور اداره می‌شود)، دانشکده‌ی پژوهش اخترشناسی هلند (نووا) و دانشگاه کی‌یو لوون گسسترش یافته.

این رویدادهای شگرف چین و شکن‌هایی به نام موج گرانشی در بافت فضازمان می‌اندازند. "بلک‌جم" در همکاری با آشکارسازهای موج گرانشی‌ای مانند لایگو و ویرگو به ردیابیِ نور دیدنیِ (مرییِ) چشمه‌هایی می‌پردازد که موج گرانشی را پدید می‌آورند. این به تلسکوپ‌های بزرگ‌تری مانند تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) امکان خواهد داد تا رصدهای دقیق‌تر و تکمیل‌کننده را انجام دهند. این به اخترشناسان بینشی در برخی از سهمگین‌ترین رویدادهای کیهان می‌دهد و به آنها در پرده‌برداری از برخی از رازهای کیهان کمک خواهد کرد.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

ESO - La Silla Observatory - Chilean Atacama Desert - BlackGEM - neutron star - black hole - Radboud University - Netherlands Research School for Astronomy - NOVA - KU Leuven - spacetime - gravitational wave - LIGO - Virgo - visible light - Very Large Telescope - VLT

منبع: ESO
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه