با پایان گام هم‌ترازی جیمز وب، اکنون تنها راه‌اندازی دستگاه‌هایش مانده

* گروه دانشمندان جیمز وب اکنون می‌توانند به راه‌اندازی دستگاه‌های علمی تلسکوپ بپردازند.

دید ناسا از ژرفای فضا باز هم بهتر شد. این سازمان در روز چهارشنبه، ۲۸ آوریل اعلام کرد که تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از آن که توانایی خود در گرفتن "عکس‌های پُروضوح و به خوبی کانونی شده" با هر چهار دستگاه علمی‌اش را نمایش داد، اکنون دیگر گام هم‌تراز کردن خود را به پایان رساند.

به گزارش ناسا  در ۲۸ آوریل ۲۰۲۲، اکنن دیگر تلسکوپ جیمز وب می‌تواند تصویرهایی پروضوح از اجرام آسمانی با هر ۴ دستگاه خود بگیرد- ین تصویر در اندازه‌ی برگ‌تر (پی‌ان جی، ۵.۱ مگ)

این گام برجسته، که ناسا با برخی از تصویرهای تازه‌ی جیمز وب نمایش داده، به گروه ماموریت اجازه می‌دهد تا راه‌اندازی دستگاه‌های علمی را پیش ببرند. بنابراین پس از چند ماه کارِ هم‌ترازی آینه‌ها و دستگاه‌ها، این تلسکوپ وارد گام تازه‌ای از آماده‌سازی شده است. این گام تازه حدود دو ماه زمان خواهد برد تا اگر همه چیز به خوبی پیش برود، جیمز وب در ماه ژوئن به  آمادگی کامل برسد.

اسکات آکتون، دانشمند سنجش و کنترل جبهه‌ی موج جیمز وب از شرکت هوافضای بال (بال آیرواسپیس) می‌گوید: «این عکس‌ها شیوه‌ی دید من کیهان را به گونه‌ی ژرفی دگرگون کرد.»«ما با سمفونی‌ای از آفرینش در بر گرفته شده‌ایم؛ کهکشان‌ها همه جا هستند. امیدوارم که هر کسی در جهان بتواند آنها را ببیند.»

از زمان پرتاب جیمز وب در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ تاکنون، این تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری سرش بسیار شلوغ بوده. نخست باید به ژرفای فضا پرتاب می‌شد، فرآیندی که تقریبا یک ماه زمان برد؛ سپس باید یک فرآیند هم‌ترازی پیچیده و هفت-گامی را پشت سر می‌گذاشت. همه‌ی این گام‌های برجسته بسیار خوب بر پایه‌ی برنامه پیش رفته‌اند، تنها نیاز به بهبودسازی‌هایی جزیی در این بازه‌ی زمانی بود.

یک هفته پیش، مقام‌های جیمز وب گزارش دادند که ۱۸ تکه‌ی شش‌گوش آینه‌ی اصلی این تلسکوپ تقریبا به طور کامل به اندازه‌ی دمای ژرفای فضا که برای دیدن پُروضوح اجرام در نور فروسرخ نیاز بوده خنک شده. اکنون آینه‌‌ها به نظر آماده شده‌اند زیرا دارند "نور به طور کامل کانونی" را به همه‌ی دستگاه‌ها که به نوبه‌ی خود تصویر می‌سازند می‌فرستد.

مقام‌های ناسا با اشاره به این که کیفیت تصویرها تنها "محدود به پراش" است (یعنی تنها مانع برای دیدن جزییات دقیق، اندازه‌ی تلسکوپ است نه این که کارکرد آن مشکلی داشته باشد) می‌گویند: «کارکرد نوری تلسکوپ همچنان بهتر از خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی‌های مهندسان است.» آنها افزودند از اینجا به بعد، هم‌ترازی آینه‌ها تنها به تنظیم‌های جزیی نیاز دارد.

در گام بعدی کار، راه‌اندازی دستگاه‌های علمی را داریم به همراه واسنجی (کالیبره کردن) تلسکوپ. راه‌اندازی دستگاه‌ها نیاز به این دارد که عدسی‌ها، پوشش‌ها (ماسک‌ها)، فیلترها و دیگر تجهیزات در پیکره‌بندی‌های گوناگون به درستی کار کنند تا از انجام کارهای علمی با آنها مطمئن شویم.

درباره‌ی فعالیت‌های واسنجی، فهرستی از گام‌های برجسته هست که جیمز وب باید پیش از اعلام عملیاتی شدن به آنها دست یابد.

مقام‌های ناسا درباره‌ی واسنجی گفتند: «به تلسکوپ فرمان داده می‌شود تا ناحیه‌های گوناگون آسمان را هدف بگیرد، جاهایی که میزان کل پرتوهای خورشیدی که به تلسکوپ می‌خورد در آنها تغییر می‌کند تا پایداری گرمایی تلسکوپ با تغییر هدف‌ها تایید شود.»

آنها افزودند: «افزون بر این، مشاهده تعمیر و نگهداری مداوم در هر دو روز یک بار، هم‌ترازی آینه‌ها را دیده‌بانی می‌کند و اگر نیاز باشد، اصلاح‌هایی برای نگه داشتن آینه‌ها در جایگاه‌های تراز انجام خواهد شد.»


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:


James Webb Space Telescope -
JWST -  NASA - mirror - Scott Acton - wavefront sensing - Ball Aerospace - symphony - galaxy - hexagonal - primary mirror - infrared - focused - diffraction - calibration - lens - solar radiation - thermal stability 

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه