باکیفیت‌ترین ویدیوی خورشیدگرفتگی در مریخ


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد، می‌توانید آن را در تلگرام، فیسبوک و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید


خودروی بهرام‌نوردِ پرسه‌ویرنس ناسا این ویدیوی زیبا را از فوبوس، ماه سیب‌زمین-شکل بهرام (مریخ) که دارد از برابر چهره‌ی خورشید می‌گذرد گرفته. این مشاهدات می‌توانند به اخترشناسان کمک کنند تا شناخت بهتری از مدار این ماه و چگونگی کشش گرانشی آن بر سطح بهرام و شکل‌دهی پوسته و گوشته‌ی این سیاره‌ی سرخ پیدا کنند.

این خورشیدگرفتگی که پرسه‌ویرنس در روز ۲ آوریل، ۳۹۷مین روز مریخی یا سولِ ماموریتش، به کمک دوربین مستکم-زی نسل بعد خود گرفته، کمی بیش از ۴۰ ثانیه به درازا کشید- بسیار کوتاه‌تر از خورشیدگرفتگی‌های معمولی که ماهِ زمین پدید می‌آورد. (فوبوس حدود ۱۵۷ برابر کوچک‌تر از ماه زمینست. دیموس، دیگر ماه بهرام از این هم کوچک‌تر است.)

این ویدیو تازه‌ترین نمونه در تاریخ بلندِ تصویربرداریِ فضاپیماها از خورشیدگرفتگی است. در سال ۲۰۰۴، خودروهای دوقلوی ناسا -اسپیریت و آپورچونیتی- نخستین تصویرهای زمان‌گریز از فوبوس در هنگام یک خورشیدگرفتگی را گرفتند. خودروی کنجکاوی این روند را با ویدیوهایی که با سامانه‌ی دوربین مستکم خود گرفته بود ادامه داد.

ولی پرسه‌ویرنس که در فوریه‌ی ۲۰۲۱ بر خاک بهرام نشست، زوم-شده‌ترین ویدیو را از یک خورشیدگرفتگی فوبوسی و با بالاترین نرخ نما (فریم) گرفته، کاری که به لطف سامانه‌ی نسل بعدی دوربین مستکم-زی خود انجام داده، نمونه‌ی بهبودیافته و زوم‌پذیرِ مستکمِ کنجکاوی.


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

NASA - Perseverance Mars rover - Phobos - Mars - potato - moon - Sun - Red Planet - crust - mantle Mastcam-Z - Martian day - sol - solar eclipse - Earth - Moon - Deimos - Spirit - Opportunity - time-lapse - Curiosity - Mastcam - camera system - zoomable

منبع: ناسا
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه