برج کج، خورشید فعال

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
هوای پر از ریزگرد با رفتاری مانند یک فیلتر طبیعی چنین نمایی را از این معماری آشنا بر پس‌زمینه‌ای از آسمان غروب ۲۷ مارس آفریده است.
در میان کلیسای جامع پیزا و برج کج و پرآوازه‌ی این شهر قرص خورشید را می‌بینیم با لکه‌هایی بزرگ در دو منطقه‌ی فعالِ ای‌آر۲۹۷۵ و ای‌آر۲۹۷۶ که مانند نقطه‌هایی تیره‌تر بر چهره‌ی روشنش دیده می‌شوند.
تنها یک روز پس از گرفتن این عکس، فضاپیمای خورشیدنِگرِ سوهو منطقه‌ی فعال ۲۹۷۵ را دید که موجی از شراره‌های خورشیدی را به همراه دو فوران تاجی (سی ام ئی) پدید آورد.
از این دو سی‌ام‌ئی، بزرگ‌ترینِ آنها در ۳۱ مارس به مغناطیس‌سپهر زمین کوبیده شد و با پدید آوردنِ یک توفان زمین‌مغناطیسی، نمایشی از شفق‌ها را در آسمان شبانه‌ی عرض‌های بالا به راه انداخت.
این منطقه‌ی فعال در روز ۳۰ مارس [پیش از برخورد فوران نخست به زمین] هم دوباره با یک شراره‌ی خورشیدی نیرومند از رده‌ی X فوران کرد که باعث یک خاموشی موقت رادیویی در سیاره‌ی زمین شد.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

filter - hazy - solar disk - sunspot - solar active region - Duomo of Pisa - Leaning Tower - Sun - solar flare - coronal mass ejection - magnetosphere - geomagnetic storm - aurora - latitude - X-class - radio blackout - planet - Earth

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه