هفت خواهر در نزدیکی کالیفرنیا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
بالا، سمت راست این تصویر خواهران پروین را پوشیده در رخت آبی می‌بینیم.
این ستارگان که با هم به نام خوشه‌ی پروین، هفت خواهران، ام۴۵ و ثریا شناخته می‌شوند، یکی از درخشان‌ترین خوشه‌های ستاره‌ای باز با بهترین دیدگاه را درآسمان زمین ساخته‌اند.
خوشه‌ی پروین حدود ۴۰۰ سال نوری از زمین دور است و با پهنای تنها ۱۳ سال نوری، بیش از ۳۰۰۰ ستاره دارد که همه‌ی آنها را یک سحابی بازتابی زیبای آبی‌فام، ساخته شده از ذرات ریز غبار  در بر گرفته.
بر پایه‌ی یک افسانه با برداشتی نوین، از زمان نامگذاری این خوشه، یکی از درخشان‌ترین ستارگانش کم کم ناپدید شده و تنها شش خواهر را به جا گذاشته که با چشم نامسلح دیده می‌شوند.
هرچند شمار واقعی ستارگان دیدارپذیر پروین، بسته به تاریکی آسمان پیرامون و شفافیت و پاکیزگی چشم‌انداز بیننده، می‌تواند بیشتر یا کمتر از هفت باشد.
پایین، سمت چپ تصویر سحابی کالیفرنیا را می‌بینیم که با رنگی سرخ می‌درخشد.
این سحابی که به دلیل همانندی پیکره‌اش با نقشه‌ی ایالت کالیفرنیا چنین نامی گرفته، بسیار کم‌نورتر از خوشه‌ی پروین است و از همین رو سخت‌تر از آن دیده می‌شود.
سحابی کالیفرنیا که به نام ان‌جی‌سی ۱۴۹۹ هم شناخته می‌شود، ابری از گاز برافروخته‌ی هیدرژن در فاصله‌ی ۱۵۰۰ سال نوری زمین است.
با آن که جدایی دیداریِ کالیفرنیا و پروین در آسمان به اندازه‌ایست که حدود ۲۵ ماه کامل را می‌توان در میانشان جا داد، ولی این تصویرِ میدان‌گسترده و ژرفِ پیوندی هر دوی آنها را با هم در خود جای داده.
گر کمی در تصویر دقیق‌تر شوید، می‌توانید منطقه‌ی ستاره‌زایی آی‌سی ۳۴۸ و ابر مولکولی ال‌بی‌ان ۷۷۷ (سحابی جوجه عقاب) را هم در آن پیدا کنید.
-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Pleiades - Seven Sisters - M45 - open cluster - star - reflection nebula - California Nebula - NGC 1499 - hydrogen - full moon - IC 348 - molecular cloud - LBN 777 - Baby Eagle Nebula

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه