پنجره‌ای رو به ستارگان وردست

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

برخلاف بیشتر اجرامی که نامشان در فهرست پرآوازه‌ی شارل مسیه از اجرام ژرفای آسمان ثبت شده، ام۲۴ نه یک کهکشان درخشان است، نه یک خوشه‌ی ستاره‌ای، و نه یک سحابی. بلکه یک شکاف در ابرهای تیره‌ی غبار میان‌ستاره‌ایست که از میان این ابرها پنجره‌ای به ستارگان دوردست در "بازوی کمانِ" کهکشان راه شیری باز کرده.

اگر با یک دوربین دوچشمی یا یک تلسکوپ کوچک به این پنجره که ۳۰۰ سال نوری پهنا دارد نگاه کنید، در حقیقت دارید به ستارگانی در فاصله‌ی ۱۰ هزار سال نوری یا دورتر نگاه می‌کنید.
ام۲۴ یا آی‌سی ۴۷۱۵ که گاهی به نام ابر ستاره‌ای کوچک "کمان" نیز خوانده می‌شود، با ستارگان درخشانش این نمای باشکوهِ پرستاره را پر کرده است.
این میدان تلسکوپی پهنه‌ای که پهنه‌ای بیش از ۳ درجه یا شش برابر قرص کامل ماه را در صورت فلکی کمان می‌پوشاند، دربردارنده‌ی سحابی‌های تاریک بی۹۲ و بی۹۳ که درست بالای مرکز چارچوب دیده می‌شوند و چند ابر غبار و چند سحابی برافروخته‌ی دیگر در راستای مرکز کهکشان راه شیری نیز هست.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 Messier 24 - Charles Messier - M24 - galaxy - star cluster - nebula - Sagittarius spiral arm - Milky Way galaxy - binoculars - Earth - Small Sagittarius Star Cloud - full moon - constellation Sagittarius - B92 - B93

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه