تصویر هابل از "بال فرشته"

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

در تصویر تازه و زیبای تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل نمای ثابتی از یک برخورد را می‌بینیم که میان دو کهکشان بزرگ در سامانه‌ی "وی‌وی ۶۸۹" در جریانست.

سامانه‌ی "وی‌وی ۶۸۹" که به نام‌های "بال فرشته"، "ام‌سی‌جی+۰۳-۰۱۶"، "آیراس اف۰۹۵۸۸+۲۰۰۲" و "لیدا ۲۹۰۳۱" نیز شناخته می‌شود، در صورت فلکی شیر جای دارد.

به گفته‌ی اخترشناسان هابل، برخلاف همترازی شانسیِ کهکشان‌های وی‌وی ۶۸۹ که از دیدگاه ما به نظر می‌رسد تنها با هم همپوشانی دارند، آنها در میانه‌ی یک برخورد و درگیری به  سر می‌برند. برهم‌کنش‌های کهکشانی کاری کرده که سامانه‌ی وی‌وی ۶۸۹ تقریبا به طور کامل متقارن شود و نمای مجموعه‌ی گسترده‌ای از بال‌های کهکشانی را به ذهن بیاورد.

این تصویر از وی‌وی ۶۸۹ از دسته‌ای از رصدهای هابل که در جستجوی ساختارهای برجسته در برنامه‌ی "باغ وحش کهکشانی" انجام شده به دست آمده است. این پروژه‌ی انبوه‌سپاری (جمع‌سپاری) شده، برای رده‌بندی کهکشان‌ها و کمک به اخترشناسان در کندوکاو در سیل داده‌های به دست آمده از تلسکوپ‌های روباتیک، بر صدها هزار داوطلب تکیه داشت. در این فرآیند، داوطلبان یک گالری از انواع کهکشان‌های ناهنجار و شگفت‌انگیز را یافتند که برخی از آنها هرگز در گذشته بررسی نشده بودند.

یک پروژه‌ی همانند و در دست انجام دیگر به نام "باغ وحش کهکشان‌های رادیویی" هم از همین رویکرد انبوه‌سپاره برای یافتن ابرسیاهچاله‌ها (سیاهچاله‌های کلان‌جرم) در کهکشان های دوردست بهره می گیرد.

اجرام شایان توجه از هر دو پروژه برای رصدهای دقیق‌تر با دوربین پیمایشی پیشرفته‌ی هابل (ای‌سی‌اس) برگزیده شده‌اند. به منظور حفظ سرشت انبوه‌سپاری برنامه‌ی باغ وحش کهشانی، خود این هدف‌های برگزیده پیگیری‌های بعدی با هابل هم از راه تقریبا ۱۸۰۰۰ رای مردمی برگزیده شدند.

کهکشان‌های حلقه-مانند، مارپیچ‌های نامعمول و دسته‌ی خیره‌کننده‌ای از ادغام‌های کهکشانی مانند وی‌وی ۶۸۹ هم از جمله‌ی هدف‌های برگزیده هستند.


-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies

twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

NASA - ESA - Hubble Space Telescope - VV 689 - Angel Wing - MCG+03-26-016 - IRAS F09588+2002 - LEDA 29031 - constellation of Leo - galaxy - Earth - galactic interaction - galactic wing - Galaxy Zoo - crowdsourced - Radio Galaxy Zoo - supermassive black hole - Advanced Camera for Surveys - ACS - ring - spiral

منبع: esahubble
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه