یک کهکشان بسیار تنُک از دید هابل

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

کهکشان فرا-افشانِ "گاما ۵۲۶۷۸۴" مانند لکه‌ی کم‌نوری در این تصویر تلسکوپ فضایی هابل دیده می‌شود. این جرم کُرکی-مانند با فاصله‌ی حدود ۴ میلیارد سال نوری از زمین،  در صورت فلکی مار باریک دیده می‌شود.

کهکشان‌های فرا-افشانی مانند گاما ۵۲۶۷۸۴ دارای  چند ویژگی شگفت‌انگیز هستند. برای نمونه، محتوای ماده‌ی تاریک آنها یا بی‌اندازه پایین است و یا بی‌اندازه بالا: کهکشان‌های فرا-افشانی که دیده شده‌اند یا تقریبا هیچ ماده‌ی تاریکی نداشتند یا تقریبا هیچ چیزی به جز ماده‌ی تاریک نداشته‌اند.

دیگر ویژگی شگرف این کهکشان‌ها فراوانی نامعمولِ خوشه‌های کروی درخشان در آنهاست، چیزی که در دیگر گونه‌های کهکشانی دیده نشده.

هابل کهکشان گاما ۵۲۶۷۸۴ را با دوربین پیشرفته‌ی پیمایشی خود (ای‌سی‌اس، ACS) به تصویر کشیده، دستگاهی که در سال ۲۰۰۲، به دست فضانوردان در ماموریت تعمیر هابل ۳بی در آن کار گذاشته شد. این دستگاه از آن هنگام تاکنون نقشی کلیدی در بیشتر دستاوردهای چشمگیر هابل داشته از جمله در "زمینه‌ی فرا-رف هابل".

ای‌سی‌اس همچنین پیش از رسیدن فضاپیمای نیوهورایزنز به پلوتو، این سیاره‌ی کوتوله را به تصویر کشید، عدسی‌های گرانشی غول‌پیکری را رصد کرد و کهکشان‌هایی کاملا شکل گرفته را در کیهان آغازین یافت.

این تصویر از دسته‌ای از رصدهای هابل به دست آمده که برای روشن کردن ویژگی‌های کهکشان‌های فرا-افشان طراحی شده بودند. چشم تیزبین هابل به اخترشناسان اجازه داده تا گاما ۵۲۶۷۸۴ را با بالاترین واگشود (وضوح) در طول موج‌های فرابنفش بررسی کنند و همچنین به آنها کمک کرده تا اندازه و سن مناطق فشرده‌ی ستاره‌زایی درون کهکشان را اندازه بگیرند.


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 ultra-diffuse galaxy - GAMA 526784 - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - constellation Hydra - Earth - dark matter - globular cluster - Advanced Camera for Surveys - ACS - Hubble Servicing Mission 3B - Hubble Ultra Deep Field - Pluto - New Horizon - gravitational lens - ultraviolet - wavelength

منبع: esahubble
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه