فوران احتمالی شهاب‌ها در هفته آینده

تصویرهای ناسا از دنباله‌دار ۷۳پی که سال‌ها پس از فروپاشی آغازین، همچنان دارد فرومی‌پاشد

در اواخر ۱۹۹۵، دنباله‌دار "۷۳پی/شاسمان-واخمان ۳" منفجر شد. هفته‌ی آینده، شاید برخی ازآوارهای آن به زمین برخورد کنند.

چندین پیش‌بینی‌کننده بر این همرایند که یک بارش شهابی با ورود زمین به یک یا چند جریان آواری به جا مانده از دنبال‌دار ۷۳پی،  می‌تواند در ۳۱ می ۲۰۲۲ فوران کند. این نمایش می‌تواند یا به اندازه‌ی یک توفان شهابی شدید (۱۰۰۰ شهاب یا بیشتر در ساعت)  باشد و یا اصلا ضعیف در حد هیچ. هیچ کس نمی‌داند چقدر آوار درون این جریان‌ها که دارند به زمین نزدیک می‌شوند باشد، از همین رو برآورد نرخ این شهاب‌ها دشوار است.

هر چه رخ بدهد، مردمان آمریکای شمالی در جایگاه خوبی برای دیدنش هستند. تقریبا سرتاسر این قاره به هنگام اوج بارش در تاریکیِ بی‌ماه خواهند بود. انتظار می‌رود بیشینه‌ی فعالیت در بامداد سه شنبه،  هحدود ساعت ۵ به وقت جهانی باشد. کانون بارش (نقطه‌ای در آسمان که همه‌ی این شهاب‌ها از آن می‌آیند) تقریبا یکراست بالای باخا کالیفرنیا (یکی از ایالت‌های مکزیک) خواهد بود.

این نخستین بار نیست که زمین از دنباله‌دار ۷۳پی نمونه برمی‌دارد. در ۱۹۳۰، اندکی پس از یافته شدن این دنباله‌دار به دست اخترشناسان آلمانی، دستکم یک چند تایی شهاب دیده شدند. این شهاب‌ها از کانونی نزدیک ستاره‌ی "تاو زانوزده" (تاو هرکول) که از بزرگای (قدرِ) ۴ است پدیدار شدند، از همین رو این بارش از آن هنگام تاکنون "بارش شهابی تاو زانوزده" نامیده می‌شود. دوربین‌های ناسا هم در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۷ یک فعالیت اندک را از این بارش دیدند.

بر پایه‌ی نمایش‌های پیشین، بعید به نظر می‌رسد که شهاب‌های تاو زانوزده نمایش خوبی پدید بیاورند. حدود نیم سده است که این بارش به درد نخور بوده. ویژگی امسال مواد تازه از فروپاشی فاجعه‌بار این دنباله‌دار است. اگر شهاب‌واره‌های تازه به زمین برسند (و این یک "اگر" بزرگ است)، تیرهای شهاب از نقطه‌ای نزدیک ستاره‌ی درخشان ژوبین‌دار (سماک رامح، آلفا گاوران) در صورت فلکی گاوران بیون خواهند زد. این نقشه‌ی آسمان می‌تواند به شما کمک کند:

تصویرهای تلسکوپ فضایی هابل از تکه‌های دنباله‌دار ۷۳پ

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Comet 73P/Schwassmann-Wachmann 3 - Earth - meteor shower - meteor - North America - continent - Moon - radiant - Baja California - Comet 73P - German - magnitude - tau Herculis - tau Herculid meteor shower - NASA - meteoroid - star - Arcturus - constellation Bootes -
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه