جایزه ۲ میلیون دلاری ناسا به پروژه "بادبان خورشیدی رنگین‌کمانی" رسید

برداشت هنری از بادبان‌های خورشیدی پراشنده- تصویر بزرگ‌تر

یک گروه که روی گونه‌ای نوین از بادبان‌های خورشیدی کار می‌کنند برنده‌ی جایزه‌ی بزرگ ناسا در بخشی از برنامه‌ی "پنداشت‌های (مفاهیم) پیشرفته‌ی نوآورانه"ی این سازمان (نایاک، NIAC) شده‌اند. بادبان‌های این گروه می‌تواند با بهره از یال‌ها یا برآمدگی‌هایی که نور را مانند یک منشور می‌پراشند، در هر جهتی پیش بروند.

ناسا در برنامه‌ی نایاک خود، ۲ میلیون دلار به پژوهشگرانی که روی گسترشِ گونه‌ی نوینی از بادبان‌های خورشیدی کار می‌کنند بخشیده است؛ این برنامه پشتیبان پروژه‌هایی‌ست که توانِ تغییر دادنِ ماموریت‌های آینده را در خود دارند.

به طور کلی، بادبان‌های خورشیدی با بازتاب نور خورشید کار می‌کنند- هر فوتون (ذره‌ی نور) که روی ماده‌ی نازک و براق خورده و از آن بازمی‌تابد، اندکی تکانه به فضاپیما می‌دهد. یک محدودیت بزرگ اینست که اگر بخواهید در جهتی که که یکراست از خورشید دور می‌شود حرکت کنید، ناچارید کل بادبان را بچرخانید، از همین رو چنین فضاپیماهایی چندان چابک نیستند.

امبر دوبیل از دانشگاه جانز هاپکینز در مریلند به همراه گروهش راه حلی برای این ایراد پدید آورده‌اند. آنها روی بادبانی کار می‌کنند که از یک ماده‌ی پراشنده ساخته شده، ماده‌ای که می‌تواند بدون نیاز به چرخش، نور را در جهت‌های گوناگون بازبتاباند. این ماده این کار را از راه برآمدگی‌های ریزی که در آنست و می‌توانند با گذرِ یک جریان الکتریکی در بادبان، جهت‌دهی خود را تغییر دهند انجام می‌دهد. از آنجایی که این برآمدگی‌ها مانند منشور رفتار می‌کنند، بادبانِ پدید آمده هم نمای رنگین‌کمانی موج‌داری خواهد داشت.

هنگامی که نور رو به پهلوها بازمی‌تابد، کل فضاپیما را به جای آن که یکراست رو به جلو براند، به پهلو هل می‌دهد. ران ترنر، رایزن علمی نایاک می‌گوید: «زمانی که می‌خواهید در جهتی پیش بروید که با چرخاندن فیزیکی کلِ بادبان دشوار یا ناشدنی است، حتی یک لگد کوچک رو به پهلو هم چشمگیر و مهم خواهد بود.»

دوبیل و گروهش ماموریتی را پیشنهاد داده‌اند که بادبان نوری تازه‌شان در آن به کار رود. این فضاپیما از این بادبان برای رفتن به یک مدار قطبی به گرد خورشید و دیدنِ بالا و پتیینِ آن (قطب‌هایش) بهره خواهد گرفت، کاری که با فضاپیماهای سنتی‌تر دشوار است.

این پژوهشگران می‌خواهند مواد گوناگونی را برای چگونگیِ کارکردشان در بادبان و در فضا بیازمایند و از سوی دیگر، مسیرها و ابزارهایی هم برای ماموریت خورشیدی پدید بیاورند. اگر همه چیز به خوبی پیش برود، این گروه در پایانِ جایزه‌‌ی دو ساله‌ی نایاک آماده‌ی فرستادن ناوگانی از فضاپیماهای رنگین‌تاب به گرد خورشید خواهد بود.


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

NASA - rainbow - solar sail - Innovative Advanced Concepts - diffract - prism - NIAC - reflect - photon - momentum - sun - Amber Dubill - Johns Hopkins University - Maryland - diffractive - electric current - Ron Turner - polar orbit - iridescent
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه