نگاه هابل به لایه‌های یک غول بیضیگون

در این تصویر تازه‌ی تلسکوپ فضایی هابل ناسا بخش مرکزی کهکشان بیضیگون غول‌پیکر ان‌جی‌سی ۴۷۴ در صورت فلکی ماهی را می‌بینیم. ان‌جی‌سی ۴۷۴ حدود ۱۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و پهنایش به حدود ۲۵۰ هزار سال نوری می‌رسد- یعنی ۲.۵ برابر کهکشان راه شیری!

این تصویر در اندازه و کیفیت کامل (۴.۸ مگ)

این کهکشان افزون بر اندازه‌ی هیولاوارش، رشته‌ای از پوسته‌های لایه‌ای پیچیده دارد که هسته‌ی کره-مانندش را در بر گرفته‌اند. دلیل این پوسته‌ها ناشناخته است ولی پنداشت اخترشناسان اینست که می‌توانند  پیامدهای فروکشیده شدنِ یک یا چند کهکشان کوچک‌تر به درون کام این کهکشان غول‌پیکر باشند. همان گونه که با افتادن سنگی در آب یک دریاچه، موج‌هایی در آن پدید می‌آید، کهکشان بلعیده شده هم موج‌هایی پدید آورده که این پوسته‌ها را ساخته‌اند.

نزدیک به ۱۰ درصد از کهکشان‌های بیضیگون ساختارهای پوسته‌ای دارند، ولی برخلاف بیشتر کهکشان‌های بیضیگون که همراه و در پیوند با خوشه‌های کهکشانی هستند، بیضیگون‌های پوسته‌ای معمولا در فضای به نسبت تهی جای دارند. شاید دلیلش این باشد که آنها پیش‌تر، همسایگان خود را خورده‌اند.

ان‌جی‌سی ۴۷۴ هم یکی از این بیضیگون‌های تنهاست. تنها کهکشان مارپیچی بسیار کوچک‌ترِ ان‌جی‌سی ۴۷۰ نزدیکش است و در چارچوب کوچک پایین، سمت چپ تصویر دوم که دیدگاه دوربین پیمایش دیجیتال آسمان (دی‌اس‌اس) را نشان می‌دهد دیده می‌شود. این مارپیچی زیبا هم به احتمال بسیار تا چند میلیارد سال دیگر در برابر کشش گرانشی ان‌جی‌سی ۴۷۴ از پای در آمده، به کام آن فرو خواهد رفت و چه بسا پوسته‌های پیچیده‌ی بیشتری به گرد این غول بیضیگون پدید خواهد آورد.

این تصویر با بهره از داده‌های دوربین پیمایشی پیشرفته‌ی هابل (ای‌سی‌اس) پدید آمده است. داده‌های تکمیلی هم از دوربین میدان‌گسترده و سیاره‌ای شماره ۲ (دبلیواف‌پی‌سی۲) و دوربین میدان‌گسترده‌ی شماره ۳ی همین تلسکوپ (دبلیواف‌سی۳) به دست آمده. رنگ آبی نشان‌دهنده‌ی نور آبی دیدنی (مریی) است ولی رنگ نارنجی داده‌های نور فروسرخ نزدیک را نشان می‌دهد.

این تصویر در اندازه و کیفیت کامل (۳.۷ مگ)

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:NASA - Hubble Space Telescope - elliptical galaxy - NGC 474 - constellation Pisces - Earth - Milky Way galaxy - shell - core - galaxy cluster - cannibalize - spiral galaxy - NGC 470 - Digital Sky Survey - Advanced Camera for Surveys - ACS - Wide Field and Planetary Camera 2 - Wide Field Camera 3 - infrared


منبع: ناسا
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه