شبیه‌سازی: روند شکل‌گیری یک خوشه کهکشانی


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، فیسبوک، و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید
خوشه‌های کهکشانی چگونه پدید آمدند؟
حرکت‌ها و دگرگونی‌های کیهانی کُندتر از آن که بشود به چشم آنها را دید انجام می‌شوند، از همین رو برای یافتن پاسخ پرسش‌هایمان نیازمند شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای سریع‌تر هستیم.
نمونه‌ی تازه‌ای از این شبیه‌سازی‌ها، تی‌ان‌جی۵۰ (TNG50) از برنامه‌ی ایلاستریس‌تی‌ان‌جی (IllustrisTNG) است که در واقع نگارشِ به روز شده‌ی شبیه‌سازی پرآوازه‌‌ی ایلاستریس است.
بخش نخست این ویدیو گازهای کیهانی (به طور عمده هیدروژن) را نشان می‌دهد که از آغاز کیهان تا به امروز دگرگون می‌شوند تا کهکشان‌ها و خوشه‌های کهکشانی را بسازند. گازهای سریع‌تر به رنگ‌های روشن‌تر نمایانده شده‌اند.
در روند این دگرگونی، گازها به درون چاه‌های گرانشی می‌ریزند، کهکشان‌ها ساخته می‌شوند، می‌چرخند، با هم برخورد کرده و به هم می‌پیوندند و در این میانه، سیاهچاله‌ها هم در مرکز کهکشان‌ها پدید می‌آیند و گازهای پیرامونشان‌ را در فواره‌هایی پرسرعت به بیرون می‌افشانند.
بخش دوم ویدیو ستارگان را دنبال می‌کند و یک خوشه‌ی کهکشانی را که دارد ساخته می‌شود نشان می‌دهد، با دنباله‌های کِشندی و جریان‌های ستاره‌ای.
برون‌ریزی سیاهچاله‌ها در تی‌ان‌جی۵۰ به گونه‌ی شگفت‌انگیزی پیچیده است و جزییاتش را می‌توان با جهان راستین مقایسه کرد.
بررسی روند دگرگونی و انباشت گازها در آغاز کیهان به ما در بهتر شناختنِ چگونگی پیدایش زمین، خورشید و سامانه‌ی خورشیدی کمک می‌کند.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
 spiral galaxy - NGC 4565 - edge-on - planet - Earth - Needle Galaxy - constellation Coma Berenices - bulging core - galactic plane - Messier

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه