شبچراغ‌ها بر فراز هرم مصری

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
رژه‌ی بامدادی سیاره‌ها همچنان ادامه دارد.
در این رژه که از میانه‌های آوریل آغاز شده، سیاره‌های مشتری، ناهید، بهرام و کیوان در یک ردیف خود را در آسمان سپیده‌دم می‌نمایانند.
در این تصویر که ماه پیش (آوریل) گرفته شده، این سیاره‌ها را بر فراز هرم پلکانی جوزر، یک پایگاه (سایت) میراث جهانی یونسکو می‌بینیم.
این هرم که در گورستان سقاره‌ی کشور مصر جای دارد، در سده‌ی ۲۷ پیش از میلاد ساخته شده و یکی از کهن‌ترین هرم‌های شناخته شده است.
این تصویر از دو نما درست شده، یک نمای پیش‌زمینه که در ساعت آبی شامگاه گرفته شده و دیگری هم نمایی پس‌زمینه در بامداد روز بعد.
این ردیف بامدادی سیاره‌ها دارد به آرامی دگرگون می‌شود.
در پایان ماه گذشته، مشتری و ناهید با هم جابجا شدند و در پایان این ماه هم مشتری و بهرام پس از گذشتن از فاصله‌ی کمتر از ۱ درجه‌ای هم، جای خود را به دیگری خواهند داد.
گفتن ندارد که این هم‌ترازی زاویه‌ای زیبای سیاره‌ها تنها شانسی است، زیرا همه‌ی آنها از میلیاردها سال پیش، بسیار پیش از ساخته شدن هرم باستانی جیزرو، در مدارهای خود به گرد خورشید می‌گردند.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

planet - Jupiter - Venus - Mars - Saturn - Step Pyramid of Djoser - UNESCO World Heritage Site - Saqqara necropolis - Egypt - blue hour - angular - Sun 

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه