آبشار آتشین در مهتاب


هر سال در روزهای ویژه‌ای از ماه فوریه، اگر هوا همکاری کند و جهت تابش خورشید نیز مناسب باشد، در زمان غروب، آبشار آتشینی در پارک ملی یوسمیتی پدیدار می‌شود.
در آن هنگام اگر جای خوبی در پایین دست باشید، آبشار فصلی "هورستیل" این پارک وارد سایه‌ی دیواره‌های پُرشیبِ اِل کاپیتان می‌شود. پس از آن، آبشار که از بازتاب نور سرخ خورشید از روی دیواره‌ی کجی که درست پشتش است روشن شده، به مدت کوتاهی نمایی آتشین و زیبا پیدا می‌کند.
آبشار آتشین هورستیل گاهی در زمان غروب ماه و زیر آسمانی پرستاره هم دیده می‌شود. این پدیده که در مهتاب زودگذرتر هم هست را می‌توان هنگامی که ماه دارد در مسیری مناسب به پشت افق باختری می‌رود تماشا کرد.
در این تصویر که با برنامه‌ریزی خوب و زیر آسمانی که اگرچه ابرآلود بود، به اندازه‌ی کافی هم صاف بود که از پرتوی ماه روشن شود گرفته شده، آبشار آتشین هورستیل را در پرتوی ماه گوژ که داشت در ساعت‌های آغازین بامداد ۱۵ آوریل غروب می‌کرد می‌بینیم.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

planet - Jupiter - Venus - Mars - Saturn - Step Pyramid of Djoser - UNESCO World Heritage Site - Saqqara necropolis - Egypt - blue hour - angular - Sun 

منبع: apodnasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه