پوزخند گرانشی!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴ مگ)
نظریه‌ی نسبیت عام آلبرت اینشتین که بیش از ۱۰۰ سال پیش منتشر شد پدیده‌ای به نام همگرایی گرانشی را پیش‌بینی کرده بود. و این همان چیزیست که چنین نمای شگفت‌انگیزی را در آمیزه‌ی داده‌های پرتو ایکس و نور دیدنیِ تلسکوپ‌های فضایی چاندرا و هابل به این کهکشان‌های دوردست داده است.
این گروه با هم به نام گروه کهکشانی "گربه‌ی چشایر" نامیده شده‌اند و به نظر می‌رسد دو کهکشان بیضیگون آن با کمان‌هایی در بر گرفته شده‌اند. ["گربه‌ی چشایر" نام گربه‌ی خندان در داستان آلیس در سرزمین عجایب است]
این کمان‌ها تصاویر نوری کهکشان‌هایی دوردست هستند که پراکندگی جرم کلی گروه کهکشانیِ نزدیک‌تر به ما، با گرانش خود رفتاری مانند یک عدسی همگرا پدید آورده و تصویر آنها را همگراییده و دچار اعوجاج کرده است. گفتن ندارد که بخش بزرگ این جرم را ماده‌ی تاریک تشکیل داده.
دو کهکشان بیضیگون بزرگی که نقش "چشم‌ها" را بازی کرده‌اند درخشان‌ترین عضو گروه کهکشانی خود هستند که دارند با هم ادغام می‌شوند. سرعت نسبی برخورد آنها حدود ۱۳۵۰ کیلومتر بر ثانیه است و گازهای درون خوشه را تا میلیون‌ها درجه داغ کرده و چنین تابش بنفشی را در داده‌های پرتو X به آنها داده است.
پوزخند گربه‌ی چشایر با فاصله‌ی حدود ۴.۶ میلیارد سال نوری، در صورت فلکی خرس بزرگ (به عربی: دب اکبر) جای دارد.


--------------------------------------------------
درباره‌ی این گروه بیشتر بخوانید: 

* دیدار کیهانی آلبرت انیشتین با آلیس در سرزمین عجایب


--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
Albert Einstein - general theory of relativity - gravitational lensing - X-ray - optical - Chandra - Hubble space telescope - Cheshire Cat - elliptical galaxy - galaxy group - constellation Ursa Major

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه