ماه و جلوه‌های درخشانش

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این قرص تقریبا کامل ماه بود که در ۱۵ آوریل، چنین جلوه‌های درخشانی را به یک شب بهاری شمالی در آلبرتای کانادا بخشیده بود.
در آن شب، مهتاب درخشان با شکست و بازتاب در بلورهای شش‌گوش یخ در ابرهای فراز بالا، دسته‌ی پیچیده‌ای از هاله‌ها و کمان‌ها را بیشتر در آفتاب روزهنگام دیده می‌شوند پدید آورد.
اگرچه رنگ‌ها و کمان‌های پاراماه یا ماه‌های دروغین با چشم نامسلح هم دیده می‌شدند، ولی برای نمایان کردن این چشم‌انداز مهتابی گسترده-میدان آمیزه‌ای از نوردهی‌های ۳۰ تا ۱/۲۰ ثانیه‌ای باید به کار می‌رفت.
هفت برادران (ملاقه‌ی خرس بزرگ) درست بالای یک کمان خندان و رنگین‌کمان-مانند به نام کمان پیراسرسویی (circumzenithal arc) خودنمایی می‌کند.
خود ماه در مرکزِ هاله‌ی آشنای ۲۲ درجه‌اش در نیمه‌‌ی پایین چارچوب و در میان ستاره‌ی ژوبین‌دار (آلفا گاوران، سماک رامح) در سمت چپ و ستاره‌ی شیردل (آلفا شیر، قلب اسد) در سمت راستش نشسته.
دیشب، ۱۵ می هم ماه کامل آسمان شبانه‌ی زمین را روشن کرده بود ولی امشب این ماه برای اندک زمانی کم‌نور خواهد شد، زیرا با لغزیدن به درون سایه‌ی زمین، یک ماه‌گرفتگی کلی پدید خواهد آورد.
--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
full moon - Alberta - Canada - refract - reflect - hexagonal - ice crystal - halo - moondog - paraselenae - unaided eye - Big Dipper - circumzenithal arc - Arcturus - Regulus - Moon - 22 degree halo - Earth - total lunar eclipse

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه