دختران آراسته‌گیسو و ابرهای سرخ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

دژهای (قلعه‌های) واقعی هم به این اندازه کهن نیستند. بگذریم از کهکشان بالای سر که از آن هم کهن‌تر است.
گلدسته‌های سنگی‌ای که در این تصویر دیده می‌شوند و اندکی به دژهای بیگانگان می‌مانند، به نام "دودکش جن" (هودو) شناخته می‌شوند و به احتمال بسیار میلیون‌ها سال از زندگی‌شان می‌گذرد.
دودکش‌های جن اگرچه ساختارهایی کمیابند، ولی در سرتاسر جهان یافته می‌شوند؛ آنها زمانی پدید می‌آیند که لایه‌ای از سنگ سخت و چگال بر روی لایه‌ای از سنگ نرم‌تر و فرساینده جای داشته باشد. سنگ‌های سخت‌ترِ بالایی نسبت به سنگ‌های زیرین کُندتر دچار فرسایش شده و در نتیجه با گذشت زمان، چنین ساختاری به جا می‌گذارند.
دودکش‌های جنی که در این تصویر می‌بینید در کوه‌های آلپ فرانسه جای دارند و به نام Demoiselles Coiffées (دختران با گیسوی آراسته) شناخته می‌شوند.
کهکشان پس‌زمینه بخشی از قرص مرکزی راه شیری خودمان است و دربردارنده‌ی ستارگانی معمولا چندمیلیاردساله است.
ماکیان زیباروی، انباشته از ابرهای تیره‌ی غبار و سحابی‌های برافروخته‌ی سرخ‌فام درست بالا و پشت دودکش‌های جن خودنمایی می‌کند.
این تصویر در دو گام گرفته شده: نخست تصویر پیش‌زمینه در ساعت آبی شامگاه گرفته شده و سپس نمای پس‌زمینه در اواخر همان شب و در همان جا گرفته و به آن افزوده شده.


--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
 alien castle - spire - hoodoo - erosion - French Alps - Demoiselles Coiffées - Ladies with Hairdos - galaxy - central disk - Milky Way galaxy - star - Cygnus - nebula - blue hour

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه