ستارگان کنونی و آینده کهکشان آندرومدا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این تصویر از کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا) نه تنها جایگاه کنونی ستارگانش، بلکه جایی که این ستارگان به زودی خواهند بود را نشان می دهد.
گفتن ندارد که کهکشان بزرگ و زیبای آندرومدا یا ام۳۱، یک کهکشان مارپیچی در فاصله‌ی ۲.۵ میلیون سال نوری از ما است.
این تصویر خیره‌کننده از پیوند نماهایی پدید آمده که رصدخانه‌های زمینی و فضایی در طول موج‌هایی هم بیرون و هم درونِ دامنه‌ی نور دیدنی (مریی) گرفته بودند.
پرتوی دیدنی که از تلسکوپ‌های هابل، سوبارو و مایال دریافت شده و در رنگ‌های آبی و سفید دیده می‌شود، جایی را که ستارگان ام۳۱ اکنون هستند نشان می‌دهد.
پرتوی فروسرخ که از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا دریافت شد و به رنگ نارنجی (زرد) دیده می‌شود هم جاهایی را نشان می‌دهد که ستارگان آینده‌ی ام۳۱ به زودی در آن ساخته می‌شوند.
نور فرسرخ رگه‌های غول‌پیکرِ غباری را ردیابی کرده که از نور ستارگان گرم شده‌اند و در راستای بازوان کهکشان در هم پیچیده شده‌اند.
خود این غبار ردیابِ گازهای گسترده‌ی میان‌ستاره‌ای این کهکشان است- ماده‌ی خام برای ستاره‌زایی‌های آینده.
این ستارگان تازه به احتمال بسیار در صد میلیون سال آینده به دنیا خواهند آمد، بی‌شک بسیار پیش از ادغام آندرومدا با کهکشان راه شیری که حدود ۵ میلیارد سال دیگر رخ خواهد داد.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
Andromeda Galaxy - M31 - spiral galaxy - wavelength - visible - star - Hubble - Subaru - Mayall - infrared - NASA - Spitzer Space Telescope - spiral arm - interstellar gas - star formation - Milky Way Galaxy

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه