تصویر ناسا از یک "درگاه" بر روی مریخ!

* تصویر تازه‌ی ناسا از یک "دریچه" در سیاره‌ی بهرام (مریخ) به نظریه‌های توطئه دامن زده است- ولی چیزی که داریم به آن نگاه می‌کنیم واقعا این نیست.

به گفته‌ی باورمندان به نظریه‌های توطئه، این تصویر یک درگاه واقعی را نشان می‌دهد که به دست جاندارانی هوشمند در دل سنگ کَنده شده.

این تصویر برفکی و ناروشن که خودروی کنجکاوی در هفته‌ی گذشته گرفته، آشکارا یک شکاف چارگوش دررویه‌ی سنگ را نشان می دهد و شاید به ناگزیر، به نظریه‌ی توطئه‌ای دامن زده که آن را گواهی بر زندگی بیگانه در سیاره‌ی سرخ می‌داند.

از زمانی که انسان به آسمان‌ها نگاه می‌کرده چیزهایی در آن می‌دیده که واقعا آنجا نبوده‌اند. از تصویرهایی در پیکره‌های آسمانی (هم اختران، صورت‌های فلکی) گرفته تا چهره‌ای در ماه یا "کلبه‌ای رازگونه" که دانشمندان چینی در آن دیدند و تنها یک تخته سنگ از آب در آمد.

و به گفته‌ی دانشمندان، اگر با دقت بیشتری نگاه کنید، توضیح ساده برای این "درگاه" در سیاره‌ی بهرام در حقیقت در خود این تصویر نهفته است.

پرفسور سانجیو گوپتا از امپریال کالج لندن به دیلی تلگراف توضیح داد که این تصویر شواهدی نشان می‌دهد از این که این ساختار در "فرآیندهای طبیعی زمین‌شناختی" پدید آمده.

یک شکاف یا تَرَک ژرف درون این "در" دیده می‌شود که نشان‌دهنده‌ی یک شکستگی در سنگ است- چیزی که هم در بهرام و هم در زمین روی می‌دهد و می‌تواند در هر زمانی در چند صد میلیون سال گذشته پدید آمده باشد.

گوپتا که با ناسا در ماموریت کنجکاوی همکاری دارد می‌گوید: «این شکاف یک شکستگی است و [نمونه‌های] آن در بهرام و زمین فراوانست- برای پدید آمدنشان نیاز به بهرام‌لرزه (مریخ‌لرزه) هم نیست.»«هیچ چیز عجیب و شگفت‌انگیزی در تصویر نیست- اینها همه فرآیندهای طبیعی زمین‌شناختی هستند.»

ژرفانمایی یا پرسپکتیو هم دست دارد- ناسا می‌گوید این چاک "به نظر می‌رسد" که یک دروازه‌ی با اندازه‌ی کامل باشد تنها از این رو که تصویر بی‌اندازه بزرگنمایی (زوم) شده است.

ولی چنان چه یک سخنگوی ناسا به تارنمای راستی‌آزمایی اسنوپس (Snopes) توضیح می‌دهد، این در واقع یک شکاف کوچک در یک سنگ است. آنها گفتند: «دانشمندان گروه ما بر کوچک بودن آن تاکید دارند.» حدود ۳۰ در ۴۵ سانتیمتر.

این دانشمندان می‌افزایند: «ترک‌خوردگی‌های خطی در سرتاسر این برون‌زد وجود دارد. و این جایی‌ست که از قضا چندین شکستگی خطی یکدیگر را قطع کرده‌اند.»

خبر خوب این که خودروی کنجکاوی به جستجویش برای یافتن زندگی در بهرام، یا دستکم نشانه‌های وجود این زندگی در گذشته ادامه می‌دهد.


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:
NASA - Mars - doorway - conspiracy - Curiosity rover - rectangular gap - rockface - conspiracy theory - alien life - red planet - constellation - moon - hut - Chinese - geological process - Sanjeev Gupta - Imperial College London - The Daily Telegraph - fissure - fracture - Earth - marsquake - Snopes - fact-checking - outcrop


منبع: sky.com
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه