خودروی ناسا در مریخ سنگی مانند سر مار و همچنین یک سنگ تعادلی را دیده

* خودروی پرسه‌ویرنس ناسا در سیاره‌ی بهرام به چشم‌اندازی شگفت‌انگیز و دگرجهانی، با زمینه‌ای از سنگ‌هایی مانند سر مارِ و نیز یک سنگ متعادل (balancing rock) رسیده است.

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

پرسه‌ویرنس در روز یکشنبه، ۱۲ ژوئن عکسی گرفت که می‌تواند با نمایی از یک فیلم "ایندیانا جونز" اشتباه گرفته شود. در سمت چپ این تصویر، تخته سنگی دیده می‌شود که به گونه ای ناپیدار، روی سطح تخته سنگی خاکستری جای گرفته. و در سمت راست-مرکز هم سازندی را می‌بینیم که بسیار به سر ماری با دهان باز می‌ماند که دارد از یک تپه‌ی گَریوه‌ی (تختالِ) سرخ‌رنگ و لایه لایه بیرون می‌آید.

اگر این نمایی از یک فیلم "ایندیانا جونز" بود، این گریوه دخمه‌ی یک فرقه‌ی شیطانی مارپرست بود که ایندی، لرزان و ترسان می‌بایست به سراغش می‌رفت. (ایندی از مارها متنفر بود، احتمالا در هر سیاره‌ای که باشند.)

گروه پرسه‌ویرنس بی هیچ گفتگویی درباره‌ی این چشم‌انداز مریخی هیجان‌زده است، آن هم به دلایلی بسیار کمتر خیالی. این تپه‌ی لایه لایه به نظر می‌رسد بخشی از دلتای یک رود باستانی باشد که روزگاری در دهانه‌ی ۴۵ کیلومتری جیزرو بوده، جایی که این خودروی شش چرخ و همدم کوچکش، بالگرد اینجنیوتی در فوریه‌ی ۲۰۲۱ بر آن فرود آمدند.

پرسه‌ویرنس دو وظیفه‌ی اصلی دارد: جستجوی نشانه‌های زندگی در گذشته ی بهرام، اگر وجود داشته، و گردآوری و ذخیره‌ی ده‌ها نمونه از خاک و سنگ سیاره برای بازگردادن به زمین درآینده. به گفته‌ی اعضای گروه پرسه‌ویرنس، دلتای باستانی جیزرو بهترین جا برای خودرو برای چنین کاری است؛ در واقع، وجود این دلتا دلیل اصلی فرستادن خودرو به جیزرو بوده است.

اینجنیوتی در کاوش کف دهانه، جستجوی مسیرها و تلاش در یافتن هدف‌های جالب علمی برای خودرو به آن کمک می‌کند. این بالگرد از زمان آغاز ماموریت اصلی‌اش (یک کارزار آغازینِ ۳۰ روزه با پنج پرواز برای نشان دادن این که پرواز با موتور با وجود جو تنُک بهرام امکان پذیر است) چنین کارهای شناسایی‌ای را انجام می‌داده است.

زمستان در منطقه‌ی جیزرو در راهست و اُفت دما زندگی را برای این بالگرد کوچک که تاکنون ۲۹ پرواز داشته دشوار خواهد کرد. ولی گروه اینجنیوتی برای چنین سختی‌هایی برنامه‌ریزی کرده و خوش‌بین است که این هواگرد بالگردان بتواند تا زمانی درازتر به پرواز ادامه دهد.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
NASA - Perseverance rover - Martian terrain - Indiana Jones - formation - snake - butte - Indy - planet - Mars - delta - Jezero Crater - Ingenuity helicopter - Earth - chopper - rotorcraft

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه