مریخ‌نورد ناسا یک "مسافر بین‌راهی" سوار کرده!

* خودروی پرسه‌ویرنس ناسا یک "سنگ دست‌آموز" را با خود همراه کرده! این "سنگ" تاکنون تا ۸.۵ کیلومتر  (۵.۳ مایل) راه را در سیاره‌ی بهرام (مریخ) از پرسه‌ویرنس سواری رایگان گرفته!

این سنگ که در چرخ جلوی سمت چپ پرسه‌ویرنس رفته، از اوایل فوریه تاکنون با این خودرو همراه شده و ۸.۵ کیلومتر را به همراه آن در دهانه‌ی جیزرو پیموده است.

النی راوانیس، دانشجوی همکار در ماموریت پرسه‌ویرنس ناسا از دانشگاه هاوایی در مانوآ می‌نویسد: «این سنگ آسیبی به چرخ نزده ولی در درازنای سفری که بی‌شک پُردست‌انداز بوده، آنجا گیر کرده و به طور دوره‌ای در تصویرهای دوربین هزکم سمت چپ پدیدار شده است.»

به گفته‌ی راوانیس، پرسه‌ویرنس این سنگ مریخی کوچک را در ۴ فوریه، ۳۴۱مین روز مریخی یا سولِ ماموریتش در سیاره‌ی سرخ سوار کرده بوده. در آن زمان، پرسه‌ویرنس سرگرم کاوش یک سازند سنگی به نام "ماز" (Máaz) بود، سازندی که به گمان دانشمندان، از جریان‌های باستانی گدازه ساخته شده.

از آن هنگام تاکنون، پرسه‌ویرنس در سفر رو به شمال در جایگاه فرودش که به نام نویسنده‌ی درگذشته‌ی داستان‌های علمی-تخیلی، اوکتاویا ئی. باتلر نامیده شده و سپس رو به باختر در منطقه‌ای به نام "کودیاک" که بازمانده‌ی یک دلتای باستانی در جیزرو بوده، این سنگ را با خود می‌آورده. به گفته‌ی راوانیس، این خودرو اکنون در میانه‌ی چیزی‌ست که ناسا به نام پویش یا "کارزار جبهه‌ی دلتا" نامیده و احتمالا در نخستین سنگ ته‌نشستی (رسوبی) خود در بهرام مته‌کاری کرده است.
نمای نزدیک از چرخ جلو، سمت چپ پرسه‌ویرینس و سنگی که چند ماه است دارد در آن از این خودرو سواری رایگان می‌گیرد

راوانیس می‌نویسد: «سنگ دست‌آموز پرسه‌ویرنس اکنون بسیار از خانه دور شده است. این امکان هست که سنگ در آینده، به هنگام بالا رفتن خودرو از لبه‌ی دهانه از چرخ بیرون بیفتد. اگر چنین شود، در میان سنگ‌هایی خواهد افتاد که انتظار داریم بسیار متفاوت با خودش باشند.»

راوانیس می‌افزاید اگر چنین چیزی رخ دهد، یک زمین‌شناس مریخی در آینده شاید از یافتن سنگی چنین نابجا و ناجور کمی گیج شود.

رایگان‌سواری دادن به سنگ‌ها برای خودروهای بهرام نورد ناسا چیز ناآشنایی نیست.

در سال ۲۰۰۴، خودروی اسپیریت چیزی را بر چرخ پشتی سمت راست خود سوار کرد که راوانیس آن را "سنگی به اندازه‌ی یک سیب‌زمین" توصیف می‌کند و سرانجام هم ناچار شد از جای خود بیرون بپرد [پیاده شود!]. پسرعموی پرسه‌ویرنس، خودروی کنجکاوی که در ماه اوت دهمین سالِ بودنش در بهرام را جشن می‌گیرد هم در درازنای ماموریتش در دهانه‌ی گیل بهرام، هر از گاهی سنگ‌هایی را سوار بر چرخ‌های درهم کوبیده‌اش کرده است.

راوانیس می‌نویسد: «اگرچه روشن نیست که این سنگ‌ها دقیقا تا چه مدتی در آن جاها گیر کرده بودند، ولی همگی پس از چند هفته بیرون می‌پریدند.»«بنابراین کارزار کنونی پرسه‌ویرنس در راه ثبت رکوردی برای رایگان‌سواری دادن در سیاره‌ی سرخ است.»
این سنگ مسافر خوش‌شانس پرسه‌ویرنس تاکنون دیدگاه خوبی از کودیاک، یک بازمانده‌ی دلتا در دهانه‌ی جیزرو داشته!
--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
NASA - Perseverance rover - hitchhiker - Mars - pet rock - front wheel - Jezero Crater - Hazcam - Eleni Ravanis - University of Hawaii - Mānoa - Sol - Red Planet - rock formation - Máaz - lava - Octavia E. Butler - Kodiak - delta - Delta Front Campaign - sedimentary rock - Spirit rover - potato - Curiosity rover - Gale Crater 

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه