نبرد خدایان در آسمان سیاره زمین

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر


این رشته نماها ادغام پیش‌بینی شده‌ی راه شیری با
زن در زنجیر (آندرومدا) را از چشم بیننده‌ای زمینی
نشان می‌دهند. نخستین نما زمان کنونی را نشان
می‌دهد و نمای پایانی هم ۷ میایارد سال دیگر را.
آیا کهکشان راه شیری ما روزی با همسایه‌ی بزرگمان، کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا، ام۳۱) برخورد خواهد کرد؟ به احتمال بسیار آری.
نقشه‌برداری دقیق از اندک جابجایی ستارگان ام۳۱ نسبت به کهکشان‌های پس‌زمینه در تصویرهای تازه‌ی تلسکوپ فضایی هابل نشان می‌دهد که مرکز ام۳۱ می‌تواند در راهِ برخوردی سرراست با مرکز کهکشان ما باشد.
هرچند خطاها در سرعت جانبی (از پهلو) به اندازه‌ی کافی بزرگ به نظر می‌رسند که بگوییم شانس خوبی هست که بخش‌های مرکزی دو کهکشان از نزدیک هم بگذرند، ولی به اندازه‌ی کافی به هم نزدیک بشوند که هاله‌های بیرونی‌شان دچار در هم‌تنیدگی گرانشی شوند.
در این زمان است که دو کهکشان با هم درگیر می‌شوند، دور هم می‌رقصند و سرانجام با هم یکی شده و یک کهکشان بیضیگون بزرگ پدید خواهند آورد- در چند میلیارد سال دیگر.
تصویری که اینجا می‌بینید آمیزه‌ی عکس‌هایی‌ست که آسمانِ یک سیاره (زمین؟) را در آینده‌ی دور نشان می‌دهد، در روزگاری که دیگر بخش‌های بیرونی هر دو کهکشان آماده ی برخوردند.
به احتمال بسیار، سرنوشت دقیق راه شیری و همه‌ی کهکشان‌های پیرامون در گروه محلی تا سال‌ها یک موضوعی پویا برای پژوهش خواهد بود.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
Milky Way Galaxy - Andromeda Galaxy - M31 - star - Hubble Space Telescope - halo - elliptical galaxy - Earth - Local Group of Galaxies

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه