نبرد سه همدم در دل دوشیزه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این میدان دید رنگین تلسکوپی سه کهکشان را می‌بینیم که ۹۰ میلیون سال نوری دورتر از زمین، در صورت فلکی دوشیزه (خوشه) با یکدیگر در نبردی کیهانی‌اند.
در سمت راست چارچوب دو ستاره‌ی پرنورِ کهکشان خودمان دیده می‌شود که رنگمایه‌ی این سه کهکشان را بازتابانده‌اند، یادآور این نکته که ستارگان کهکشان خودمان هم همانند ستارگان این جزیر‌ه‌های کیهانی دوردستند.
کهکشان زردفام ان‌جی‌سی ۵۵۶۶، عضو اصلی این سه‌گانه‌ی کیهانی، با بازوهای مارپیچی پهن و گشاده و رگه‌های تیره‌ی غبار، کهکشانی غول‌پیکر با پهنای حدود ۱۵۰ هزار سال نوری‌ست.
درست بالای آن، کهکشان کوچک و آبی‌رنگ ان‌جی‌سی ۵۵۶۹ جای دارد و نزدیک میانه‌ی تصویر هم عضو سوم و چندرنگ این گروه به نام ان‌جی‌سی ۵۵۶۰ را می‌بینیم با پیکره‌ای کشیده و دگرگون شده که دستاورد کشاکش با هماوردِ غول‌پیکرش، ان‌جی‌سی ۵۵۶۶ است.
این سه‌گانه‌ی کهکشانی با عنوان "آرپ ۲۸۶" در سال ۱۹۶۶ در "اطلس کهکشان‌های اَفد (ویژه‌)"ی هالتون آرپ نیز ثبت شده‌اند. هر چند که امروزه دیگر می‌دانیم این برهم‌کنش‌های کیهانی نه پدیده‌هایی ویژه، بلکه بخشی معمول از روند فرگشت کهکشان‌ها هستند.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
constellation Virgo - Milky Way - star - galaxy - island universe - spiral arm - dust lane - NGC 5566 - NGC 5569 - NGC 5560 - trio - Halton Arp - Atlas of Peculiar Galaxies - Arp 286

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه