یک "رشته‌زبانه" بر لبه خورشید

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
یک رشته‌ی مغناطیسی جریان غول‌پیکری از پلاسمای فروزنده است که با لنگری از میدان‌های مغناطیسیِ حلقه‌ای بر فراز سطح فعال خورشید شناور شده است.
این رشته در برابر قرص خورشید تاریک دیده می‌شود تنها از این رو که کمی خنک‌تر و در نتیجه کم‌نورتر از شیدسپهر (فوتوسفر) خورشید است.
همین رشته اگر بر لبه‌ی خورشید شناور شود، در برابر زمینه‌ی تاریک فضا درخشان دیده می‌شود و نامش هم به یک "زبانه‌ی خورشیدی" تغییر می‌کند.
بنابراین گفتن ندارد که یک "رشته‌زبانه" (رشته-زبانه، filaprom)، هر دوی آنها با هم است، جریانی از پلاسمای مغناطیده که از روی چهره‌ی خورشید گذشته و تا آن سوی لبه‌ی خورشید کشیده شده است.
در این نمای نزدیک از سطح خورشید که روز ۲۲ ژوئن در طیف هیدروژن-آلفا گرفته شده، منطقه‌ی فعال ای‌آر۳۰۳۸ را نزدیک مرکز چارچوب می‌بینیم ولی اینجا با آن کاری نداریم.
با منطقه‌ی فعال ای‌آر۳۰۳۲ کار داریم که سمت راست می‌بینیم، نزدیک لبه‌ی باختری خورشید.
ای‌آر۳۰۳۲ دارد در اثر چرخش خورشید به سوی لبه‌ی خورشید جابجا می‌شود و اکنون چیزی که زمانی یک رشته‌ی غول‌پیکر روی قرص خورشید بود، اکنون بخشی از آن مانند یک زبانه روی لبه‌ی خورشید دیده می‌شود.
خوب، بزرگی رشته‌زبانه‌ی ای‌آر۳۰۳۲ چقدر است؟
برای این که اندازه‌اش دستتان بیاید، اینجا سیاره‌ی زمین هم نزدیک گوشه‌ی بالا، سمت راست خورشید نمایانده شده.

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:


واژه نامه:
solar filament - plasma - Sun - magnetic field - solar disk - solar photosphere - solar prominence - filaprom - magnetized plasma - hydrogen-alpha - active region- AR3038 - AR3032 - planet - Earth

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه