پژواک نور یک ستاره

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چه چیزی باعث این برون‌ریزی از ستاره‌ی وی۸۳۸ تکشاخ شد؟
در ژانویه‌ی سال ۲۰۰۲، ستاره‌ی وی۸۳۸ تکشاخ ناگهان و به دلایلی ناشناخته، به شدت گسترده و در نیتجه به یکی از درخشان‌ترین ستارگان سراسر کهکشان راه شیری تبدیل شد. سپس چند ماه بعد همان اندازه ناگهان کوچک و خاموش شد.
چنین درخشش آنی یک ستاره هرگز در گذشته دیده نشده بود بود-- این درست است که ابرنواخترها و نواخترها هم حجم هنگفتی از مواد را از ستاره به فضای بیرون می‌ریزند، ولی آن چه در این تصویر تلسکوپ فضایی هابل می‌بینیم در واقع پژواک نور همان درخششِ آنی و آغازینِ ستاره است که دارد رو به بیرون از ستاره جابجا می شود.
در یک پژواک نور، نورِ گسیلیده از درخششِ ناگهانی ستاره به شکل حلقه‌های پی در پی و دورشونده، در ابرهای پیچیده‌ی غبار میان ستاره‌ای که از پیش ستاره را در بر گرفته بودند بازتاب می‌یابد.
هم‌اکنون نظریه‌ی پیشرو درباره‌ی برون‌ریزی وی۸۳۸ تکشاخ، تباهی مداری دو ستاره‌ی به نسبت معمولی و سپس یکی شدن آن دو با هم بوده است.
وی۸۳۸ تکشاخ با حدود ۲۰ هزار سال نوری فاصله از زمین، در صورت فلکی تکشاخ دیده می‌شود. قطر گسترده‌ترین پژواک نور در این تصویر به حدود ۶ سال نوری می‌رسد.
روند گسترش پژواک نور را در این ویدیو هم می‌توانید ببینید.
روند گسترش پژواک نور برون‌ریزی ستاره‌ی وی۸۳۸ تکشاخ از می ۲۰۰۲ به بعد- این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
V838 Mon - sta - Milky Way Galaxy - stellar flash - supernova - nova - Hubble Space Telescope - light echo - ellipsoid - interstellar dust - orbital decay - constellation of Monoceros

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه